Teisinė informacija

Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos grupių asmenų sveikatos stiprinimo programos užsiėmimai

Vasario 7 d. 17.00 val. pranešimas-pristatymas „Sveika gyvensena, jos reikšmė lėtinių neinfekcinių ligų prevencijai“.
17.30 val. diskusija-praktiniai užsiėmimai „Streso reikšmė širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto atsiradimui. Streso valdymas“ (Visuomenės sveikatos biuro salė, Respublikos g. 68).

Vasario 21 d. 17.00 val. diskusija „Širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto rizikos veiksniai, komplikacijos, sveikatos rodiklių supratimas“ (Visuomenės sveikatos biuro salė, Respublikos g. 68).

Vasario 28 d. 17.00 val. diskusija-praktinis užsiėmimas „Mitybos reikšmė širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto atsiradimui bei prevencijai (I dalis)“ (Visuomenės sveikatos biuro salė, Respublikos g. 68).

Kovo 7, 21, 28 d. 17.00 val. paskaita-praktinis užsiėmimas „Fizinio aktyvumo reikšmė širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto prevencijai“ („Romantic“ viešbučio sporto salė, Kranto g. 24).

Kovo 14 d. 17.00 val. diskusija-praktinis užsiėmimas „Mitybos reikšmė širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto atsiradimui bei prevencijai (II dalis)“ (Visuomenės sveikatos biuro salė, Respublikos g. 68).

Užsiėmimuose gali dalyvauti ir laisvi klausytojai (ne Programos dalyviai).

Išsami informacija apie Programos užsiėmimus teikiama telefonu (8 45) 46 75 06

Dėl Panevėžio mieste paskelbtos gripo epidemijos atšaukiama vasario 2 d. paskaita „Natūralus žindymas“, vasario 12 ir 23 d. prevencinės akcijos „Užkrečiamųjų žarnyno ligų prevencija“, skirtos žarnyno infekcinių ligų sergamumui mažinti

Dėl š. m. sausio 31 d. Panevėžio mieste paskelbtos gripo epidemijos atšaukiama:

 • Vasario 2 d. 13.00 val. paskaita „Natūralus žindymas“ (Visuomenės sveikatos biuro salė, Respublikos g. 68).
 • Vasario 12 d. 15.00 val. prevencinė akcija „Užkrečiamųjų žarnyno ligų prevencija“, skirta žarnyno infekcinių ligų sergamumui mažinti (PC RYO, Savitiškio g. 61).
 • Vasario 23 d. 10.00 val. prevencinė akcija „Užkrečiamųjų žarnyno ligų prevencija“, skirta žarnyno infekcinių ligų sergamumui mažinti (Panevėžio miesto poliklinika”, Nemuno g. 75).

Sekite informaciją.

 

Nušalimo pavojai ir kaip apsisaugoti

Nušalimai atsiranda dėl šalčio poveikio. Jis priklauso nuo aplinkos temperatūros, drėgmės, vėjuotumo, laiko, kurį žmogus praleidžia šaltyje. Dažniausia nušąlama, jeigu oras yra šaltas, drėgnas ir vėjuotas. Paprastai nušalimo galima išvengti – tereikia laikytis keleto paprastų taisyklių.

Skaityti toliau

http://www.smlpc.lt/media/file/Skyriu_info/Sveikatos_mokymas/Lektura/Nusalimo%20pavojai%20ir%20kaip%20apsisaugoti.pdf

Meningokokinė infekcija pavojingiausia vaikams iki penkerių metų

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, pernai Lietuvoje užregistruotas 81 susirgimo meningokokine infekcija atvejis, iš kurių pusė – 40, vaikų iki penkerių metų. Pernai vienuolika susirgusiųjų mirė, tarp kurių penki vaikai iki penkerių metų. Užpernai Lietuvoje užregistruoti 75 susirgimai meningokokine infekcija, iš jų – septynios mirtys (keturi vaikai iki penkerių metų amžiaus).

Meningokokinė infekcija pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki penkerių metų. Lietuvoje vidutiniškai per metus registruojama 70–80 susirgimų meningokokine infekcija.

Meningokokinė infekcija – tai ūmi bakterinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, artimai bendraujant su sergančiuoju ar bakterijų nešiotoju. Laikotarpis nuo užsikrėtimo iki pirmųjų simptomų – vidutiniškai trunka 3–4 dienas. Šiai infekcijai būdingas sezoniškumas ir susirgti ja yra didesnė tikimybė šaltuoju metų laikotarpiu: rudens, žiemos, pavasario mėnesiais, kuomet yra didelis sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis.

Meningokokinei infekcijai būdinga: karščiavimas, vėmimas, mieguistumas, vangumas, sąmonės aptemimas, kaklo raumenų įtempimas, sąnarių/raumenų skausmai, vaikams dar būdingas nuolatinis verkimas, atsisakymas valgyti/gerti, hemoraginis bėrimas.

Artimą sąlytį su ligoniu turėjusiųjų grupei priklauso: šeimos nariai; asmenys, gyvenantys ir miegantys toje pačioje patalpoje (kareivinėse, internatuose ir kt.); kiti asmenys, turėję artimą sąlytį (bučiniai, kontaktas su seilėmis, valgymas iš bendrų indų, naudojimasis susirgusiojo dantų šepetuku, reanimacija, t. y. gaivinimas „burna į burną“, intubacija ir kt.).
Artimai kontaktavusiems asmenims rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją, kad šis profilaktiškai paskirtų vienkartinę antibakterinių vaistų dozę. Visi kolektyvo nariai turi stebėti savo sveikatą dešimt dienų. Pakilus temperatūrai, atsiradus galvos skausmui, odos bėrimui, būtina nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Efektyviausia apsisaugojimo nuo meningokokinės infekcijos priemonė – skiepai.

Pacientų lėšomis skiepijimai nuo meningokokinės B infekcijos Lietuvoje pradėti 2014 m. ir tais metais paskiepyti 338 asmenys, 2015 m. paskiepytų buvo trigubai daugiau – 1042, o nuo 2016-ųjų paskiepytųjų skaičius išaugo trylika kartų ir siekė – 13 604 paskiepytus asmenis, 2017 m. pasiskiepijusių dar labiau daugėjo ir siekė 15 929 asmenis.

Taip pat reikėtų nepamiršti nespecifinių profilaktikos priemonių:

 • reguliariai plauti rankas;
 • laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, panaudotas – išmesti į šiukšliadėžę);
 • reguliariai vėdinti ir valyti patalpas;
 • užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikaisiais.

Nuo š. m. liepos 1 d. į Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių bus įtraukti skiepai nuo meningokokinės infekcijos. Nemokamai bus skiepijami vaikai nuo dviejų mėnesių amžiaus.

Daugiau apie meningokokinę infekciją skaitykite čia.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacija

Sveikatinimo renginys „Atrask save“

2018-01-18 Panevėžio „Ąžuolo“ progimnazijoje organizuotas sveikatinimo renginys „Atrask save“. Mokykloje svečiavosi Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro darbuotojos. Pradinių klasių mokiniai aktyviai ir entuziastingai dalyvavo visose sveikatinimo veiklose.

Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė Giedrė Kundrotienė papasakojo apie užkrečiamas ligas ir išmokė plauti rakytes pagal nuotaikingą „Mažųjų ančiukų šokį“.

Kokios traumos gali ištikti besidžiaugiant žiemos malonumais ir kaip suteikti pirmąją pagalbą papasakojo Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Gražina Bieliakienė.

O „Ąžuolo“ progimnazijoje dirbanti sveikatos priežiūros specialistė Simona Baranauskaitė priminė sveikos mitybos taisykles.

Sužinoję daug sveikos gyvensenos paslapčių „Ąžuolo“ pradinukai jau tą pačią dieną ėmėsi jas taikyti gyvenime. Grįžę į klases plovėsi rankas, gaminosi sveikas, kupinas vitaminų ir mikroelementų salotas.

Patys skaniai valgė ir draugus vaišino.

Nuotraukų galerija http://azuolo.lt/sveikatinimo-renginys-atrask-save/

Panevėžio „Ąžuolo“ progimnazijos informacija

Panevėžyje skelbiama gripo epidemija

Kasdien daugėja sergančiųjų gripu ir kitomis ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Iš 60 šalies savivaldybių gripo epidemiją jau paskelbė vienuolika.
Nr. Administracinė teritorija Sergamumo rodiklis 10 tūkst. gyv. Epidemijos paskelbimo data
1. Prienų rajono sav. 148,5 2018-01-29 (5 sav.)
2. Raseinių rajonas 175,6 2018-01-29 (5 sav.)
3. Švenčionių rajono sav. 202,8 2018-01-30 (5 sav.)
4. Kėdainių rajono sav. 131,7 2018-01-30 (5 sav.)
5. Jonavos rajono sav. 200,96 2018-01-30 (5 sav.)
6. Kauno miesto sav. 161,7 2018-01-30 (5 sav.)
7. Birštono sav. 99,5 2018-01-30 (5 sav.)
8. Klaipėdos rajono sav. 114,2 2018-01-30 (5 sav.)
9. Ukmergės rajono sav. 229,8 2018-01-31 (5 sav.)
10. Lazdijų rajono sav. 231,2 2018-01-31 (5 sav.)
11. Panevėžio miesto sav. 232,6 2018-01-31 (5 sav.)
 

Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu nuo sausio 31 d. Panevėžyje skelbiama gripo epidemija. Praėjusią savaitę sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) pasiekė 232,59 atvejo 10 tūkst. gyventojų.

Didžiausias sergamumas šiose mokyklose: Kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų – 37 proc. vaikų, „Aušros“ – 27 proc., Rožyno – 26 proc., Pradinėje – 24,8 proc., „Ąžuolo“ – 21,32 proc., „Žemynos“ – 20,6 proc. Savivaldybė primena: paskelbus gripo epidemiją mokyklose ar klasėse susirgus daugiau kaip 20 proc. vaikų, turi būti nutraukiamos pamokos. Prie šio rodiklio artėja „Saulėtekio“ progimnazija (18,8 proc.), M. Karkos pagrindinė mokykla (18,1 proc.), Senvagės progimnazija (18 proc.).

Gripo epidemijos metu lopšeliuose-darželiuose neskaičiuojamas maitinimo mokestis nelankantiems šių įstaigų vaikams.

Nors skiepai yra pati efektyviausia profilaktikos priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų, nereikėtų pamiršti ir nespecifinių gripo bei ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų prevencijos priemonių.

Todėl rekomenduojama:

 • tinkamai ir dažnai plauti rankas, nusiplovus jas – nusausinti;
 • vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis;
 • vengti masinio žmonių susibūrimo vietų;
 • laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo rekomendacijų – prisidengti nosį ir burną, vienkartines nosinaites nedelsiant išmesti, nusiplauti rankas;
 • neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos;
 • gerai vėdinti patalpas;
 • susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, neiti į darbą, sergančių vaikų neleisti į vaikų ugdymo įstaigas, gydytis, kaip nurodė gydytojas;
 • sergantys gripu asmenys apsaugoti kitus gali dėvėdami medicinines kaukes, kurios sulaiko kvėpavimo takų sekretus kosint ar čiaudint, bei sveiki žmonės slaugydami sergantį asmenį taip patturėtų dėvėti medicinines kaukes.

Kviečiame dalyvauti protų mūšyje „Žmogus, gamta, sveikata.“

VASARIO 22 D. 15 VAL. PANEVĖŽIO MIESTO SAVIVALDYBĖS VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURAS, RESPUBLIKOS G. 68 (II AUKŠTAS)

 • SUBURK SAVO KOMANDĄ IŠ 5 NARIŲ;
 • SUGALVOK KOMANDOS PAVADINIMĄ;
 • JEI NETURI SAVO KOMANDOS BŪSI PAKVIESTAS PRISIJUNGTI PRIE KITŲ KOMANDŲ!

Registracija vykdoma el. p. jurgita.mikoliunienė@ panevezysvsb.lt iki vasario 19 d. 

NUOSTATUS IR REGISTRACIJOS FORMĄ RASITE ČIA: PROTMŪŠIO NUOSTATAI (1)

Išsamesnė informacija teikiama tel. (8 45) 46 32 81

PROTŲ MŪŠIS