2021 m. sveikatos stiprinimo programos rezultatai Covid-19 ligos pandemijos akivaizdoje

Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras nuo 2015 m. įgyvendina sveikatos stiprinimo programą, skirtą širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto profilaktikai (toliau – Programa). 2021 m. įgyvendindami Programą bendradarbiavome su Panevėžio miesto pirminėmis sveikatos priežiūros įstaigomis, nevyriausybinėmis organizacijomis (NO). Aktyviausios – Panevėžio miesto poliklinika, Panevėžio miesto TAU, Panevėžio miesto diabeto draugija „Viltis“, Panevėžio krašto žmonių su negalia sąjunga.

Dėl Covid-19 ligos pandemijos, norint sėkmingai įgyvendinti Programą, teko nemažai iššūkių įveikti: kontaktines mokymo formas keisti į nuotolines mokymo platformas (Zoom, Teams), supažindinti ir apmokyti dalyvius, kaip jomis naudotis ir kt. Netrukus, vasario mėnesį, prasidėjo mokymai, bendradarbiavimas, o balandžio mėnesį nuotolinėje Zoom platformoje startavo 2 grupės: pirmoji grupė – savanoriškai besikreipiantys, turintys padidėjusį arterinį kraujo spaudimą, padidėjusią cholesterolio ar gliukozės koncentraciją kraujyje, antsvorį, nutukimą bei žalingų įpročių, antroji – dalyviai siųsti PASPĮ, kuriems nustatyta širdies ir kraujagyslių ligų ir (arba) cukrinio diabeto rizika. Tad nuotolinėje Zoom platformoje Programą baigė 46 dalyviai. Covid-19 ligos pandemijai atslūgus, vasarą, rudens pradžioje, su tam tikromis rekomendacijomis ir reikalavimais (GP, medicininės kaukės, atstumai, dezinfekcija ir kt.) galima buvo grįžti prie kontaktinio mokymo, tad 3-ioji grupė (15) baigė įprastai, Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro patalpose, Respublikos g. 68.

Programos užsiėmimuose didžiausias skaičius dalyvių – savanoriškai besikreipiantys dalyviai. Ne pirmus metus aktyviausieji – Panevėžio miesto trečiojo amžiaus universiteto (TAU) studentai. Atsižvelgiant į Programos dalyvių galimybes, mokymai buvo vykdomi patogiu laiku (nuo16.00 val. iki 17.30 val., nuo 18.00 val. iki 19.30) ir dirbantiems, ir vyresniojo amžiaus žmonėms. Teorinius ir praktinius Programos užsiėmimus (8) vedė savo srities specialistai: gydytojas kardiologas Tomas Vasylius, gydytoja dietologė Virginija Genovaitė Vilemienė, sveikatos specialistai: vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą sveikos mitybos skatinimo srityje Mantvilė Martuzevičiūtė bei vykdantis visuomenės sveikatos stiprinimą fizinio aktyvumo skatinimo srityje Raimundas Dambrauskas, psichologė Justina Buikauskienė. Dalyviai susipažino su širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos veiksniais, komplikacijomis, mitybos reikšme širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto atsiradimui, fizinio aktyvumo reikšme širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto prevencijai, streso reikšme širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto atsiradimui, praktiškai mokėsi valdyti stresą, suprasti savo sveikatos rodiklius, išsirinkti bei pasigaminti sveikatai palankius maisto produktus, naudotis sveikatos išmaniosioms programėlėmis. Programos metu buvo taikomi mokymo metodai: diskusijos, užduočių sprendimas, rezultatų aptarimas ir konsultacijos sveikos gyvensenos klausimais. Svarbus dėmesys buvo skiriamas savarankiškam darbui, įgytų žinių praktiniam taikymui ir pasiektų sveikatos bei gyvensenos pokyčių vertinimui. Dalyviai gavo padalomosios medžiagos (Sveikos gyvensenos dienoraštį, mitybos produktų kalorijų lentelę, įv. atmintinių lėtinių neinfekcinių ligų prevencijai ir kt.).

2021 m. Programą pradėjo 80 dalyvių, o ją baigė 61 dalyvis. Programos pabaigoje dalyviai įvertino Programos naudą užpildydami naudos vertinimo klausimyną, kurį sudarė 11 teiginių su atsakymais „taip“, „ne“, „nepakito“, „padidėjo“, „sumažėjo“, „išliko normali“. Pagal klausimyno atsakymus „taip“ Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras parengė Programos efektyvumo vertinimo ataskaitą, kurioje pateikti Programą baigusių 61 asmens sveikatos rodiklių pokyčiai (žr. lentelė )

Eil. Nr. Rodiklis Asmenų, kurie atsakė „taip“, skaičius
1. Sumažėjo kūno masės indeksas 32
2. Sumažėjo liemens apimtis 34
3. Sumažėjo arterinis kraujo spaudimas 22
4. Padidėjo fizinis aktyvumas 52
5. Padidėjo daržovių ir vaisių vartojimas 55
6. Sumažėjo druskos vartojimas 39
7. Sumažėjo riebaus maisto vartojimas 51
8. Sumažėjo saldaus maisto vartojimas 42
9. Sumažėjo rūkymas 6
10. Sumažėjo alkoholio vartojimas 12
11. Pagerėjo savijauta 49

 

Apibendrinus Programos rezultatus sakome, kad Covid-19 ligos pandemijos iššūkiai nesustabdė dalyvių noro rūpintis ir stiprinti savo sveikatą bei siekti užsibrėžtų tikslų sveikos gyvensenos link, o organizatoriams suteikė galimybių tobulėti ieškant naujų mokymo bei bendradarbiavimo, bendravimo formų, naujų technologijų įdiegimo į mokymo procesą. Visi bendromis pastangomis motyvavome dalyvius gyventi sveikiau bei sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto riziką, tad kartu džiaugiamės pasiektais sveikatos rodiklių rezultatais: 32 (52 proc.) sumažėjo kūno masės indeksas; 34 (56 proc.) sumažėjo liemens apimtis; 22 (36 proc.) sumažėjo arterinis kraujo spaudimas; 52 (85 proc.) padidėjo fizinis aktyvumas; 55 (90 proc.) padidėjo daržovių ir vaisių vartojimas; 39 (64 proc.) sumažėjo druskos vartojimas; 51 (84 proc.) sumažėjo riebaus maisto vartojimas; 42 (69 proc.) sumažėjo saldaus maisto vartojimas; 6 (10 proc.) sumažėjo rūkymas; 12 (20 proc.) sumažėjo alkoholio vartojimas; 49 (80 proc.) pagerėjo savijauta.

Siekiame, kad kuo daugiau Panevėžio miesto gyventojų dalyvautų sveikatos stiprinimo programoje, kuri bus vykdoma ir 2022 metais. Norinčius dalyvauti kviečiame kreiptis į savo šeimos gydytoją arba į Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biurą adresu Respublikos g. 68 (II a. 7 kab.), tel. (8 45) 46 75 06, el. p. info@panevezysvsb.lt. Susisiekę su mumis, gausite išsamią informaciją apie Programą ir atsakymus į jums rūpimus klausymus.

Parengė Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Ala Kuzmienė.