Balandžio 20 d. naujienos susijusios su COVID-19

RIZIKOS GRUPĖS GYVENTOJŲ ŽINIAI – JUS LANKANTYS GLOBOS IR SLAUGOS ĮSTAIGŲ DARBUOTOJAI TURI DĖVĖTI ASMENINES APSAUGOS PRIEMONES

Sveikatos apsaugos ministerija kartu su ekspertais ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, nustatė du saugumo lygius, apibrėžiančius, kokiais atvejais ir kokias konkrečiai asmens apsaugos priemones turėtų naudoti socialines paslaugas teikiančių įstaigų darbuotojai ir jų aptarnaujami asmenys. Šie rekomendacinio pobūdžio saugumo lygiai nustatyti atsižvelgus į darbuotojų darbo specifiką. Tai turėtų palengvinti kasdienį darbą, apsisprendžiant, kada ir kokias asmens saugos priemones naudoti.

Pirmasis saugumo lygis taikomas darbuotojams kai jie teikia paslaugas  „švariam“ srautui, t. y. žmonėms, kuriems nėra pasireiškęs karščiavimas ir ūmios kvėpavimo takų infekcijos požymiai. Tokiam lygiui priskiriamos bendrosios socialinės ir socialinės priežiūros paslaugos teikiamos į namus, į namus teikiamos integralios socialinės globos ir slaugos paslaugos bei socialinės globos paslaugos, teikiamos institucijoje.  Darbuotojai turi dėvėti vienkartinę medicininę kaukę ar respiratorių FFP2. Jei kontaktas yra tiesioginis ir ilgalaikis, naudojamos vienkartinės pirštinės ir chalatas ar prijuostė. Pirmojo saugumo lygio atveju aptarnaujami asmenys neturi dėvėti apsaugos priemonių.          Antrasis saugumo lygis taikomas kai socialinės globos paslaugos yra teikiamos įtariamiems sergant koronavirusine infekcija (COVID-19) asmenims, kuriems pasireiškė šiai ligai būdingi simptomai, arba tiems, kurie yra apgyvendinti izoliavimo patalpose, nors jiems infekcijos požymiai nėra pasireiškę. Šio lygio atveju kvėpavimo takų apsaugai darbuotojai turi dėvėti respiratorių FFP2, jei yra galimybė – FFP3, naudoti vienkartines pirštines, vienkartinį ilgą neperšlampamą chalatą ilgomis rankovėmis, ar chalatą su neperšlampama prijuoste, arba dėvėti kombinezoną. Darbuotojo veidas apsaugomas veido skydu ar priglundančiais akiniais. Jei dėvimas ne kombinezonas, reikalinga naudoti chirurginę kepuraitę. Antrojo saugumo lygio atveju asmuo, kuriam teikiamos socialinės paslaugos, turi dėvėti kaukę.

Plačiau skaitykite: http://sam.lrv.lt/lt/naujienos/globos-ir-slaugos-istaigu-darbuotojams-rekomenduojami-

 Atnaujinamas dalies reabilitacijos paslaugų teikimas

Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, karantino režimas švelninamas etapais. Pirmuoju etapu atnaujinama dalis  reabilitacijos paslaugų.

Numatyta, kad medicininę reabilitaciją stacionare (Reabilitacija II ir Reabilitacija III) visų profilių ligomis sergantys suaugusieji galės tęsti tose įstaigose, kur jie gydyti. Perkėlimas į kitas gydymo įstaigas – negalimas.

Visiems vaikams vėl bus teikiamas vadinamasis sveikatą grąžinamasis gydymas, kuris nuo karantino paskelbimo buvo sustabdytas. Jam priskiriama reabilitacija, taikoma sergantiems vaikų akių, kvėpavimo sistemos, nervų sistemos ligomis, susidūrusiems su vaikų judamojo-atramos aparato pažeidimais, taip pat kenčiantiems nuo psichikos ir elgesio sutrikimų. Sveikatą grąžinamasis gydymas vaikams galės būti teikiamas tose įstaigose, kur jie iki tol gydyti, t. y. neperkeliant jų į kitas įstaigas arba VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Vaikų ligoninės Vaikų fizinės medicinos ir reabilitacijos centre.

Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad tie pacientai, kurie dėl karantino paskelbimo  nebaigė reabilitacijos, galės ją pratęsti. Tai bus galima padaryti pasibaigus karantino laikotarpiui, reabilitacijos tikslingumą įvertinus fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojui, bei pateikus rekomendacijas šeimos gydytojui.

Išsamesnė informacija: http://sam.lrv.lt/lt/naujienos/atnaujinamas-dalies-reabilitacijos-paslaugu-teikimas

KĄ ASMENYS TURI ŽINOTI APIE SVEIKATOS PRIEŽIŪROS PASLAUGŲ

TEIKIMO TVARKOS PAKEITIMUS KARANTINO LAIKOTARPIU

Koronavirusines infekcijos (COVID-19) karantino laikotarpiu visiems į sveikatos priežiūros įstaigas stacionarizuojamiems pacientams, turi būti atliekamas viruso SARS-CoV2 tyrimas. Jeigu pacientui paskiriamas planinis gydymas stacionare, šis tyrimas atliekamas iki stacionarizavimo likus ne daugiau kaip 24 val. Valstybės ekstremalios situacijos valstybės operacijų vadovo 2020 m. balandžio 17 d. sprendime nr. V-899, numatyta, kad su pacientu gali likti kitas asmuo, būtinajai jo slaugai ir priežiūrai užtikrinti, jeigu šiam asmeniui yra atliktas tyrimas dėl Covid-19 ligos nustatymo.

Kol nėra gautas viruso SARS-CoV2 tyrimo atsakymas, stacionarizuojamas pacientas palatoje turi būti vienas, o įstaigos personalas, atsižvelgdamas į paciento būklę. naudoja II arba III lygio apsaugos priemonių rinkinį. Stacionarizuojamas pacientas privalo pasirašyti sutikimą, kad neišvyks iš asmens sveikatos priežiūros įstaigos ir sutinka izoliuotis atskiroje palatoje, iki kol bus gauti viruso SARS-CoV2 tyrimo rezultatai.

Pacientams, kurie išleidžiami gydytis ambulatoriškai, viruso SARS-CoV2 tyrimas atliekamas jeigu pasireiškė ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomų. Jeigu pasireiškus šiems simptomams pacientai buvo tiriami dėl Covid-19 ligos, jie pasirašo sutikimą, kad lauks tyrimo atsakymo ir izoliuosis nurodytoje vietoje.

Pacientams, nepasirašiusiems asmens sveikatos priežiūros įstaigų pateiktų sutikimų, taikomas būtinasis hospitalizavimas ir izoliavimas. Visi asmenys, kurie pažeidžia nustatytą asmens sveikatos priežiūros įstaigos vidaus tvarką bei užkrečiamųjų ligų valdymo taisykles, gali būti hospitalizuojami ir izoliuojami be jų sutikimo, nes sukelia pavojų aplinkinių sveikatai.

Daugiau informacijos:

http://sam.lrv.lt/uploads/sam/documents/files/KORONA/D%C4%96L%20%C4%AEPAREIGOJIMO%20ASMEN%C5%B2%20VEIKSMUS%20LAIKYTI%20PAVOJUMI%20APLINKINI%C5%B2%20SVEIKATAI%20(V-900).pdf

http://sam.lrv.lt/uploads/sam/documents/files/KORONA/D%C4%96L%20ASMENS%20SVEIKATOS%20PRIE%C5%BDI%C5%AAROS%20PASLAUG%C5%B2%20TEIKIMO%20ORGANIZAVIMO%20PASKELBUS%20KARANTIN%C4%84%20LIETUVOS%20RESPUBLIKOS%20TERITORIJOJE%20PAKEITIMO%20(V-899).pdf

Infekcijos plitimo gydymo įstaigose prevencijai ir pacientų saugumui – profilaktiniai medikų tyrimai dėl COVID-19  ligos

 Sveikatos apsaugos ministerija, atsižvelgdama į rizikas, kurias esant parodė infekcijos plitimo atvejai gydymo įstaigose, nusprendė tikrinti sveikatos priežiūros specialistus profilaktiškai. Pirmiausia testuojami medikai, dirbantys slaugos, palaikomojo gydymo įstaigose, taip pat reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrių bei greitosios medicinos pagalbos (GMP) darbuotojai.

Nuo balandžio 6 d iki balandžio 15 d. profilaktiškai dėl koronavirusinės infekcijos patikrinti daugiau nei 5 tūkstančiai sveikatos priežiūros specialistų visoje šalyje. Tai sudaro apie 26 proc. visų per tą laikotarpį patikrintų asmenų skaičiaus. Kasdien profilaktinių tyrimų dėl COVID-19 ligos nustatymo medikams atliekama nuo keliasdešimties iki kelių šimtų, o kai kuriomis dienomis – beveik po tūkstantį per parą.

 Sveikatos apsaugos ministras A.Veryga teigia, kad profilaktiškai atliekamas sveikatos priežiūros specialistų testavimas leidžia garantuoti medikų ir pacientų saugumą. Tai, kad  sveikatos priežiūros specialistų testavimo apimtys vis auga – džiugi žinia. Dėl to didėja galimybė užkirsti kelią infekcijos išplitimui gydymo įstaigose ir užtikrinti, kad dėl mūsų visų besiaukojantys medikai jaustųsi saugūs.

Daugiau informacijos: http://sam.lrv.lt/lt/naujienos/kasdien-profilaktiskai-istiriama-po-kelis-simtus-mediku