Fizinio aktyvumo ir sveikatos sąsajos

Sveikos gyvensenos veiksnių sąsajos su lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis yra vienos aktualiausių šiuolaikinės visuomenės sveikatos temų. Sveikos gyvensenos sudėtinė dalis – pakankamas fizinis aktyvumas, svarbus veiksnys sveikatos stiprinimui ir lėtinių neinfekcinių ligų profilaktikai bei gydymui.

Fizinis aktyvumas, įskaitant reguliarią sportinę veiklą ir fizinį lavinimą, yra labai svarbus visais gyvenimo etapais, dėl jo sumažėja rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis bei kai kurių rūšių vėžiu ir diabetu, pagerėja raumenų ir kaulų sistemos būklė ir kūno masės kontrolė, taip pat daromas teigiamas poveikis psichikos sveikatos ugdymui ir kognityviniams procesams (Europos sąjungos oficialus leidinys, 2013).

Lėtinės neinfekcinės ligos yra lėtinių būklių priežastis, kur sveikatos raštingumas atlieka didžiausią vaidmenį, įgalindamas žmones patiems valdyti lėtinių neinfekcinių ligų išsivystymo tikimybę. Keičiant gyvensenos įpročius, galima pagerinti gyventojų sveikatą ir pailginti jų gyvenimo trukmę, nes būtent fizinis aktyvumas yra vienas pagrindinių sveikatą lemiančių veiksnių. Remiantis Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, reguliaraus fizinio aktyvumo nauda yra akivaizdi, nes sumažina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, arterine hipertenzija, diabetu ir net tam tikromis vėžio formomis. Be to, fiziškai aktyvi veikla daro teigiamą poveikį psichikos sveikatai, nes mažina stresą, nerimą ir depresiją. Fizinio krūvio metu išsiskiria biologiškai aktyvios medžiagos, kurios veikia atmintį, pažintinius procesus, tokiu būdu atitolinama galimybė susirgti Alzheimeriu ir įvairiomis senatvines demencijos formomis (WHO, 2015).

Kviečiame pasiklausyti informacinio pranešimo „Fizinio aktyvumo ir sveikatos sąsajos“, kurį parengė ir pristatė Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė vykdanti,  visuomenės sveikatos stiprinimą Ala Kuzmienė.

Informacinio pranešimo nuoroda:

https://www.youtube.com/watch?v=fV3qVYH5QZU