Gegužės 27 d. naujienos susijusios su COVID-19

Nuotolinių konsultacijų skaičius auga

Valstybinės ligonių kasos duomenimis, nuotolinių konsultacijų pirminėse sveikatos priežiūros įstaigose padaugėjo 68 kartus – nuo 11 tūkst. ik 758 tūkst. Sveikatos apsaugos  ministerijos specialistai džiaugiasi, kad stengiantis efektyviai kovoti su koronaviruso  plitimu, Lietuvos gyventojai naudojasi nuotolinėmis konsultacijomis. Tai padeda išvengti nebūtinų apsilankymų gydymo įstaigose. 2019 m. balandžio mėnesio duomenimis nuotolinių konsultacijų skaičius  su šeimos gydytojais ir kitais pirminės sveikatos priežiūros specialistais padaugėjo jau šių metų pradžioje. Pavyzdžiui, 2019 m .vasario mėn. fiksuota 9 tūkst. apsilankymų, 2020 m. vasario mėn.- jau 28,5 tūkst.; 2019 kovo mėn. – 9,6  tūkst., 2020 m. kovo mėn. – 479  tūkst.;  2019 m. balandžio mėn. – 11  tūkst., o 2020 m balandžio mėn. nuotoliniu būdu konsultuota 718 tūkst. gyventojų. Gyventojai naudojasi šeimos gydytojo, vaikų ligų gydytojo ir vidaus ligų gydytojo nuotolinėmis konsultacijomis.

Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad nuo šių metų kovo mėn. buvo pradėtos teikti ir nuotolinės psichikos sveikatos priežiūros paslaugos gyventojams. 2020 m. kovo mėn. buvo suteikta 5 tūkst. tokių paslaugų gyventojams. Balandžio mėn. suteikta 40 tūkst. nuotolinių paslaugų. Didžiąją dalį (daugiau nei 33 tūkst.) šių paslaugų sudarė suaugusių psichiatro nuotolinės sveikatos priežiūros konsultacijos.

Daugiau informacijos: http://sam.lrv.lt/lt/naujienos/bpc-

Gydymo įstaigos raginamos greičiau atnaujinti paslaugų teikimą pacientams

Švelninant karantino sąlygas, maždaug prieš mėnesį, mūsų šalies gydymo įstaigoms vėl leista atverti duris ir teikti pacientams reikiamas paslaugas. Kai kurios gydymo įstaigos spėjo tinkamai pasiruošti ir jau priima pacientus, kai kurioms reikia kiek daugiau laiko. Šiuo metu maždaug pusė šalies gydymo įstaigų jau teikia paslaugas, o kitos dar rengia ir derina planus veiklai atnaujinti. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, apie 53 proc. ambulatorines paslaugas teikiančių įstaigų ir apie 56 proc. stacionarines paslaugas teikiančių įstaigų yra pateikusios paslaugų atnaujinimo planus etapais. Gydymo įstaigos turi lanksčiai prisitaikyti prie pokyčių ir rasti tinkamus sprendimus, kaip kokybiškai organizuoti savo darbą. Karantino laikotarpiu kiekviena gydymo įstaiga pati nusprendžia, nuo kada ir kokių paslaugų teikimas bus atnaujintas, kaip jos bus teikiamos pacientams – nuotoliniu būdu ar gyvai priimant pacientus, kaip bus valdomi pacientų srautai, kad būtų užtikrinta tinkama infekcijų kontrolė, pacientų ir medikų saugumas.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) prašo gyventojų būti kantresniais ir supratingesniais, o gydymo įstaigas – ligonines, šeimos centrus, poliklinikas ir kitas sveikatos priežiūros paslaugas teikiančias įstaigas – kviečia greičiau atnaujinti veiklą ir priimti pacientus, kurie laukia paslaugų.

SAM primena, kad karantino metu pasikeitė ir registracijos pas gydytoją tvarka: gydymo įstaigos registratūra ar skambučių centras pacientus registruoja tik dėl nuotolinių paslaugų; dėl tiesioginio susitikimo su šeimos gydytoju ar slaugytoju pacientą turi užregistruoti pats gydytojas arba slaugytojas. Vizitui pas gydytoją specialistą registruojama pagal įstaigos vadovo nustatyta tvarką, apie kurią įstaiga turi informuoti pacientus pati – interneto svetainėje, SMS žinutėmis ar pan. Svarbu žinoti ir tai, jei netenkina paslaugų kokybė, pacientas gali persirašyti pas kitą šeimos gydytoją arba rinktis kitą gydymo įstaigą.

Išsami informacija:

http://sam.lrv.lt/lt/naujienos/gydymo-istaigos-raginamos-greiciau-atnaujinti-paslaugu-teikima-pacientams

Penkios privačios laboratorijos atlieka mokamus tyrimus dėl COVID-19

Privačios laboratorijos: UAB „Baltics Medics“, UAB „Diagnostikos laboratorija“, UAB „Medicina practica laboratorija“, UAB „SK Impeks Medicinos diagnostikos centras“, UAB „Invitro diagnostika“ turi teisę atlikti mokamus tyrimus koronavirusinei infekcijai nustatyti. Jos pačios paima ėminį ir atlieka jo ištyrimą, tad žmonės, norintys išsitirti, turėtų kreiptis tiesiogiai į jas, tam jokio siuntimo nereikia. Tyrimo kainą taip pat nustato pačios tyrimus atliekančios laboratorijos, o ne valstybė.

Numatyta, kad mokamus tyrimus laboratorijos gali atlikti tik tada, jei užtikrina laboratorinių tyrimų kiekio atlikimą esant valstybės poreikiui, t. y. jei, pavyzdžiui, išaugtų testavimo poreikis ir jo negalėtų užtikrinti šiuo metu tyrimus atliekančios laboratorijos. Tai reiškia, kad, laboratorijose pirmiausia tyrimai turės būti atliekami tiems, kurie turi būti tiriami prioritetine tvarka ir tik po to galės būti teikiamos mokamos paslaugos. Kitaip tariant, tokiais atvejais reikės luktelėti mokamų tyrimų. Šiuo metu tai neaktualu ir tyrimai laboratorijose atliekami kur kas greičiau.

Išsami informacija:

http://sam.lrv.lt/lt/naujienos/penkios-laboratorijos-atlieka-mokamus-tyrimus-koronavirusinei-infekcijai-nustatyti