Gegužės 7 d. naujienos susijusios su COVID-19

Karantino sąlygos švelnės sveikatos, švietimo, sienos apsaugos, renginių organizavimo, viešajame ir privačiame sektoriuose

 Gegužės 6 d. LR Vyriausybė nutarė pratęsti karantiną iki gegužės 31 d.. Nutarimu švelninami apribojimai sveikatos priežiūros, ugdymo, renginių, judėjimo per valstybės sieną, viešojo bei privataus sektorių ir kitose srityse.

Nuo gegužės 18 dienos bus leidžiamos odontologų planinės paslaugos (profilaktines apžiūros, burnos higienos procedūros, estetinės procedūros ir kita). Jų metu turės būti laikomasi visų nustatytų COVID-19 profilaktikos reikalavimų. Taip pat bus leista lankyti pacientus gydymo įstaigose ar dalyvauti gimdyme pagal įstaigų nustatytą tvarką.

Nuo gegužės 18 dienos gali pradėti veikti darželiai ir ikimokyklinės grupės, vaikų ir žmonių su negalia dienos ir užimtumo centrai. Visos mokyklos – tiek pradinės, tiek progimnazijos, tiek gimnazijos ir profesinio mokymo įstaigos – lieka uždarytos iki tol, kol Vyriausybė apsispręs kitaip. Pagyvenusių žmonių dienos ir užimtumo centrai ir toliau liks uždaryti.

 Nuo gegužės 18 d. galės vykti ir užsienio kalbos lygio mokėjimo vertinimo egzaminai, stojant į užsienio aukštąsias mokyklas tuo atveju, jeigu egzamine dalyvaus ne daugiau kaip 10 žmonių bei užtikrinamas ne mažesnis kaip 10 kvadratinių metrų plotas vienam egzamino dalyviui ir tarp žmonių išlaikomas 2 metrų atstumas.

Vyriausybė pritarė, kad nuo gegužės 18 d. Lietuvoje būtų galima organizuoti renginius atvirose erdvėse, užtikrinant, kad juose dalyvautų ne daugiau nei 30 žiūrovų. Nuo gegužės 30 d. bus leidžiami renginiai uždarose erdvėse taikant tokius pat reikalavimus.

Nuo gegužės 11 dienos į Lietuvą bus leidžiama atvykti Lenkijos piliečiams darbo, verslo ar studijų reikalais, nuo gegužės 15 dienos –  Estijos ir Latvijos piliečiams be privalomos 14 dienų saviizoliacijos. Taip pat Lietuvos piliečiams nebus taikoma izoliacija parvykus iš Lenkijos, Latvijos ir Estijos. Nuo gegužės 11 dienos leidžiamas keleivių vežimas keltais tarp Kylio ir Klaipėdos.

 Nuo gegužės 18 d. valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse darbas gali būti organizuojamas ir klientai aptarnaujami užtikrinant nustatytas būtinas visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmens apsaugos priemonėmis sąlygas arba nuotoliniu būdu. Dėl darbo organizavimo spręs pačios įstaigos. Privačiajam sektoriui rekomenduojama laikytis tų pačių rekomendacijų, kaip ir viešajame sektoriuje.

 Nuo gegužės 18 d. leista atnaujinti veiklą visiems grožio paslaugų teikėjams. Taip pat leista vykdyti grupines sporto treniruotes, kai jas veda fizinio aktyvumo ar aukšto meistriškumo sporto instruktorius ar fizinio aktyvumo specialistas ir kai pratybose dalyvauja ne daugiau nei 10 žmonės, išskyrus šeimas. COVID-19 prevencijos tikslais visais atvejais turi būti užtikrinamas ne mažesnis kaip 10 kvadratinių metrų plotas, tenkantis vienam žmogui, ir ne mažesnis nei 10 metrų atstumas tarp žmonių, grupių.

 Nuo gegužės 11 dienos leidžiama vykdyti teorinius ir praktinius vairavimo mokymus.

 Išsami informacija:

http://sam.lrv.lt/lt/naujienos/vyriausybei-pratesus-karantina-numatyti-nauji-jo-svelninimai

Nuo gegužės 15 d. prevencinė izoliacija Baltijos šalių piliečiams nebebus taikoma

 Lietuvos, Latvijos ir Estijos sveikatos apsaugos ministrai susitarė nuo gegužės 15 d. panaikinti sienų kontrolę viena kitos piliečiams. Dar šią savaitę atsakingos institucijos, epidemiologai ir infekcijų kontrolės specialistai paruoš siūlymus bei bendras tvarkas, kurių visos trys šalys turės vieningai laikytis. Tai leis užtikrinti laisvą judėjimą tarp Baltijos šalių.

 Esama epidemiologinė situacija leidžia švelninti judėjimo apribojimus tarp šių šalių. Visos trys Baltijos šalys tinkamai valdo koronaviruso infekcijos (COVID-19) plitimą. Todėl       nuo gegužės 15 dienos atvėrus sienas, keliaujantiems tarp Baltijos valstybių Lietuvos, Latvijos, Estijos piliečiams nebus taikoma privaloma 14-likos dienų izoliacija.

Baltijos šalių piliečiai, grįžtantys iš kitų užsienio valstybių, ir toliau turės pareigą dvi savaites izoliuotis, tą jie galės daryti savo gimtosiose šalyse.

Daugiau informacijos: http://sam.lrv.lt/lt/naujienos/kita-savaite-baltijos-salys-atvers-sienas-viena-kitos-pilieciams

LIETUVA ĮSIGIJO KALIO JODIDO TABLEČIŲ  GYVENTOJŲ APSAUGAI  BRANDUOLINĖS AVARIJOS ATVEJU

Lietuva įsigijo kalio jodido tablečių, galinčių užtikrinti šalies žmonių apsaugą nuo radioaktyviojo jodo žalingo poveikio skydliaukei branduolinės avarijos atveju. Kalio jodido tabletės kaip vienos iš prevencinių priemonių bus dalinamos gyventojams dar prieš Baltarusijos Astravo atominės elektrinės veiklos pradžią. Planuojama pirmiausia kalio jodido tabletes išdalinti 30 kilometrų spinduliu nuo Astravo atominės elektrinės gyvenantiems Lietuvos piliečiams. Kartu bus duodami tikslūs nurodymai, kada ir kaip vartoti šį preparatą nelaimės atveju. Gyventojai tabletėmis bus aprūpinami bendradarbiaujant su savivaldybių administracijomis.

Branduolinės avarijos atveju radioaktyvusis jodas gali pasklisti ore. Įkvėpus juo užterštą orą arba nurijus užterštą maistą (pieną, geriamąjį vandenį, lauke augančias daržoves, uogas ir kt.), radioaktyvusis jodas kauptųsi skydliaukėje ir ją žalotų, o po kelerių metų galėtų atsirasti skydliaukės vėžinių susirgimų. Todėl skydliaukės apsaugai nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio naudojamos kalio jodido tabletės. Šiose tabletėse esantis stabilusis jodas kaupiasi skydliaukėje ir ją apsaugo nuo radioaktyviojo jodo patekimo. Kalio jodido tabletės vartojamos tik rekomendavus SAM.

Svarbu žinoti, kad kalio jodido tabletės apsaugo tik nuo radioaktyviojo jodo, tačiau ne nuo kitų radioaktyviųjų medžiagų, kurios pasklinda aplinkoje branduolinės avarijos atveju. Dėl to nelaimės atveju būtina imtis ir kitų apsaugos priemonių – visų pirma nebūti lauke, slėptis viduje, užverti langus, duris, sekti informaciją, ruoštis galimai evakuacijai arba vykdyti kitus gaunamus nurodymus.

Svarbu tai, kad dažnoje gyventojų vaistinėlėje esantis spiritinis jodo tirpalas naudojamas tik žaizdoms dezinfekuoti. Spiritinis jodo tirpalas yra skirtas tik išoriniam vartojimui – tepti ant odos. Jo veiklioji medžiaga yra ne kalio jodidas, o tiesiog jodas, kuris yra stipriai oksiduojančiai ir toksiškai veikianti medžiaga, galinti sukelti cheminius audinių nudegimus ir apsinuodijimą. Rinkoje taip pat yra maisto papildų, turinčių sudėtyje jodo, tačiau jie nėra vartojami ligoms gydyti ar jų profilaktikai.

Daugiau informacijos http://sam.lrv.lt/lt/naujienos/4-milijonai-kalio-jodido-tableciu-jau-lietuvoje

Startuoja naujas Europos skiepų informacijos portalas

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad startavo Europos skiepijimo informacijos portalas, kuriame bus aiškiai pateikiama tik mokslo įrodymais pagrįsta informacija apie skiepijimus ir vakcinas. Skiepai visada buvo ir yra aktuali bei daug diskusijų kelianti tema, tad šio portalo sukūrimas ir paleidimas buvo ilgai lauktas įvykis.
Pagrindinė Europos skiepijimo informacijos portalo paskirtis – teikti tikslius ir objektyvius įrodymais pagrįstus duomenis apie vakcinas ir skiepijimą. Joje taip pat apžvelgiami Europos Sąjungoje taikomi mechanizmai, skirti užtikrinti, kad rinkoje esančios vakcinos atitiktų aukščiausius saugumo ir veiksmingumo standartus.
Šią svetainę kūrė Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras, bendradarbiaudamas su Europos Komisija, būtent už sveikatą ir maisto saugą atsakingu jos skyriumi (Sveikatos ir maisto saugos generaliniu direktoratu), ir Europos vaistų agentūra. Svetainė buvo sukurta vadovaujantis 2018 m. gruodžio mėn. priimta Tarybos rekomendacija dėl sustiprinto bendradarbiavimo kovojant su ligomis, kurių galima išvengti skiepijant.
Svetainės turinys kuriamas, bendraujant su šiomis organizacijomis ir dalyvaujant jų moksliniams ekspertams. Rengiant galutines svetainės turinio ir skirtingomis kalbomis joje pateikiamos informacijos versijas, konsultuotasi su ES ir Europos ekonominės erdvės valstybių visuomenės sveikatos organizacijų atstovais.
SAM kviečia aktyviai naudotis portalu tėvelius, visus skiepijimais besidominančius žmones bei sveikatos specialistus.
Išsami informacija:
http://sam.lrv.lt/lt/naujienos/naujasis-europos-skiepijimo-informacijos-portalas-apie-skiepus-aiskiai-ir-argumentuotai

AKTUALI INFORMACIJA GYVENTOJAMS, NORINTIEMS KELIAUTI IR PRAMOGAUTI LAIVAIS KARANTINO LAIKOTARPIU

Sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo gegužės 6 d. sprendimu numatoma leisti organizuoti plaukimus mažaisiais, pramoginiais, sportiniais ir kitokio tipo laivais.

Šiame sprendime nurodoma, kad laivų ir kitų plūduriuojančių įrenginių ar priemonių savininkai gali vykdyti keleivių plukdymą, tačiau privalo būti ribojimas asmenų skaičius, atsižvelgiant į plukdymo priemonių įrengimą ir plotą.

Visi vyresni nei 6 metų asmenys, norintys patekti į plukdymo priemones, privalo dėvėti apsaugines kaukes arba apsaugines veido priemones ir jų nenusiimti viso plaukimo metu. Į laivus ir kitas plukdymo priemones, negalės patekti asmenys, turintys ūmių viršutinių kvėpavimo takų ir kitų infekcinių ligų požymių: karščiavimas, sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir kt. Taip pat nerekomenduojama plukdymo paslaugomis naudotis rizikos grupės asmenims – vyresniems nei 60 m. amžiaus arba sergantiems lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis..

Laivuose ir kitose plukdymo priemonėse, turės būti sudarytos visos galimybės tinkamai keleivių rankų higienai palaikyti. Šių paslaugų tiekėjai privalo užtikrinti, kad gelbėjimo priemonės būtų priskiriamos kiekvienam keleiviui atskirai ir  dezinfekuojamos po kiekvieno plukdymo. Gyventojams laivuose ir kituose plukdymo priemonėse privalu laikyti saugaus, ne mažesnio nei 1 metras atstumo.

Daugiau informacijos:

http://sam.lrv.lt/lt/naujienos/parengti-butinieji-reikalavimai-del-keleiviu-plukdymo-laivais