Šiandien minima Pasaulinė psichikos sveikatos diena

Gera psichikos sveikata yra neatsiejama bendrosios žmogaus sveikatos dalis. Gera emocinė savijauta – tai asmens bei visuomenės laimės ir gerovės sąlyga. Spalio 10 d. pasaulis mini psichikos sveikatos dieną, ypatingą dėmesį šiais metais skirdami savižudybių prevencijai.

Susipažinimui su psichinės sveikatos politika Lietuvoje, dalinamės ištraukomis iš jaunųjų profesionalų programos „Kurk Lietuvai“ 2017 m. projekto „Visuomenės psichikos sveikatos gerinimas“. Taip pat, dalinamės projekto rezultatu – išmaniąja programėle „Pagalba Sau“, kurią atsisiuntę į savo išmanųjį telefoną, galėsite padėti sau pasijusti geriau.

• Lietuvoje kasmet nusižudo apie 900 žmonių. 100 tūkst. gyventojų tenka 30,8 savižudybių – tai milžiniški skaičiai, dėl kurių esame pirmoje vietoje ES ir ketvirtoje vietoje pasaulyje pagal savižudybių rodiklį.

• Psichikos sveikatos ir emocinio raštingumo stiprinimo trūksta ir jaunuolių tarpe – šiandien 58 proc. vaikų ir jaunimo patiria patyčias bei patys jas inicijuoja.

• Didelis alkoholio vartojimas taip pat prisideda prie prastos psichikos sveikatos – 100 tūkst. gyventojų tenka 1704 susirgusieji psichikos ir elgesio sutrikimais dėl alkoholio vartojimo.

Stresas yra universali problema, tačiau Lietuvoje streso rodikliai ypač aukšti – kas antras darbuotojas mūsų šalyje kenčia nuo streso darbe.

Smurto artimoje aplinkoje mastai mūsų šalyje taip pat yra itin dideli. 2015 m. užfiksuoti 38 510 pranešimai policijai dėl smurto artimoje aplinkoje – 31,2 proc., arba beveik trečdaliu daugiau negu 2014 m. Dėl 10 703 pranešimų pradėti ikiteisminiai tyrimai.

• Visi šie ir daugelis kitų rodiklių lemia tai, kad tik mažuma – 35 proc. – Lietuvos gyventojų jaučiasi laimingi.

Nuoširdžiai tikimės, jog rūpinatės savo sveikata, taip pat ir psichine, bei dalyvaujate visuomenės sveikatos biuro organizuojamuose renginiuose, ar kituose bendruomenės susibūrimuose.

Daugiau informacijos apie programėlę galima gauti: pagalba.sau@sam.lt
Visą „Kurk Lietuvai“ projekto ataskaitą galite rasti: http://kurklt.lt/wp-content/uploads/2016/10/Ataskaita_Psichikos-Sveikata.pdf