Kada verta kreiptis psichologinės pagalbos?

Psichikos sveikata – labai svarbi mūsų gyvenimo dalis, kuriai dažnai dėmesio skiriama vis dar per mažai, tačiau kuria rūpintis itin svarbu. Mes gyvename labai greit kintančiame ir konkurencingame pasaulyje, kuriame susiduriame su įvairiais sunkumais ir stresiniais įvykiais, dėl kurių gali pablogėti mūsų psichinė sveikata. Šie sunkumai trikdo mūsų kasdienybę, gerą savijautą, santykius su šeima, draugais, kolegomis, mažina mūsų darbingumą.
Psichikos sutrikimai bent kartą gyvenime paveikia nemažą skaičių žmonių, tad jei patiriate psichologinių sunkumų – jūs nesate vienintelis.Dabartiniai Pasaulio sveikatos organizacijos duomenys rodo, kad depresija pasaulyje šiuo metu yra pirmaujanti negalios priežastis. Patirti psichologinius sunkumus yra normali gyvenimo dalis. Mažėjant stigmai ir visuomenei tampant atviresnei, vis daugiau žmonių iškilus psichologinėms problemoms, kreipiasi į psichiatrus ar psichologus.
Kaip žinoti, kad vertėtų apsilankyti pas psichikos sveikatos specialistą? Psichikos sveikata apima mūsų psichologinę ir emocinę gerovę. Didelis nerimas, pyktis, konfliktai, liūdesys, įtampa, nekokybiškas miegas – nereti mūsų gyvenimo palydovai, kurie yra nemalonūs. Kartais jie yra sunkesnės dienos ar savaitės dalis ir praeina savaime. Tačiau kartais šie nusiskundimai užsitęsia ir žmogus neranda būdų, kaip iš šių sunkumų išbristi. Jei minėti nusiskundimai nepraeina kelias savaites, tai yra ženklas, kad verta pasikonsultuoti su psichikos sveikatos specialistu.
Dėl somatinių nusiskundimų žmonės kreipiasi į gydytojus ir tikisi surasti konkrečią ligos priežastį. Kartais atlikus visus tyrimus, nerandama medicininė priežastis, kuri pagrįstų simptomą. Tai yra vadinama psichosomatika, kuri reiškia, kad fizinis nusiskundimas neturi objektyvios, mediciniais tyrimais nustatomos priežasties ir yra ženklas, kad už šių fizinių nusiskundimų gali slypėti nerimas, depresija. Šeimos gydytojas tokiais atvejais neretai žmogų nukreipia psichiatro konsultacijai, tačiau žmonės labai įsižeidžia, kad juos palaiko psichiškai nesveikais. Tai nėra žmogaus palaikymas psichiškai nesveiku, tai yra tolesnės pagalbos priemonės, kuriomis siekiama padėti žmogui. Tokiais atvejais nereiktų numoti ranka ir vertėtų ieškoti psichologinės pagalbos, kadangi psichosomatiniai nusiskundimai linkę kartotis ir gali išvarginti. Nuolat kamuojančios peršalimo ligos taip pat gali signalizuoti, kad žmogus patiria chroniškus psichologinius sunkumus ir yra veikiamas streso, su kuriuo negali susitvarkyti.