Kaukių dėvėjimas COVID-19 karantino laikotarpiu

Naujais įrodymais ir ekspertų įžvalgomis papildytos bendrosios kaukių naudojimo rekomendacijos – akcentuojama, kad negalima naudoti pažeistų kaukių; kryžiuoti kaukės tvirtinimo ant ausų juostes ar gumeles, nes tai padidina tarpą tarp veido ir kaukės, todėl sumažėja apsauga; negalima nešioti kaukės uždėjus ant riešo, kaklo ir kt., dalytis kauke su kitais asmenimis; ypač nesaugu nusiimti kaukes kalbant. Viena iš pagrindinių klaidų, kurias daro lietuviai, – kaukė tinkamai neprispaudžiama prie veido, neapspaudžiama nosis. Didelė dalis žmonių kaukę nusismaukia nuo nosies, o tai yra bloga praktika, nes viruso lašeliai gali pasklisti ir paprasčiausiai kvėpuojant, ne tik čiaudint ar kosint. Kaukės turi dengti nosį, burną ir smakrą. Atkreipiamas dėmesys, kad skydeliai neturėtų būti naudojami kaip alternatyva medicininėms kaukėms, išskyrus išimtines situacijas, kaip paskutinė pasirinkimo priemonė.

Medicininės kaukės pakuotė turėtų turėti deklaruojamą BFE (bakterijų filtravimo efektyvumo) vertę (>95 proc.). Visuomet yra gerai pirkti žinomo gamintojo gaminį, tai garantuoja kokybę. Bet kaip pažymėtas gaminys rodo, jog jo kokybė gali būti prasta. Vizualiai galima nustatyti pagrindinius dėvėjimo parametrus – ar kaukė gerai priglunda, ar gumelės pakankamai tvirtos, nėra įplyšimų, tačiau be specialios įrangos patikrinti neįmanoma. Labai preliminarus testas yra pabandyti užpūsti degančią žvakę – jei gaminys geras, to padaryti nepavyks.

Vienkartines kaukes reikėtų keisti bent kartą per dieną, priklausomai nuo dėvėjimo trukmės. Jei dėvime ilgiau nei dvi–keturias valandas ištisai, geriau kaukę pakeisti nauja vien dėl higienos sumetimų. Be to, sudrėkusi kaukė sumažina pralaidumą orui, todėl jis stengiasi išeiti per ertmes, o ne per filtruojantį sluoksnį, todėl bendras apsaugos lygis mažėja.

Filtravimo kaukės apsaugai nuo dalelių (mikroorganizmų). Kaukės yra asmens apsaugos priemonės, skirtos dalelėms filtruoti. Filtravimo kaukės dengia nosį, burną ir smakrą. Visą kaukę arba jos didžiąją dalį sudaro filtruojamoji medžiaga. Oras patenka per dalelių filtravimo kaukę tiesiai arba per įkvėpimo vožtuvą (-us), jei yra, į nosies ir burnos sritį. Iškvėptas oras teka per filtruojamąją medžiagą ir (arba) per iškvėpimo vožtuvą (jei yra) tiesiai į aplinkos atmosferą. Šios kaukės yra skirtos apsaugoti nuo kietųjų ir skystųjų aerozolių ir klasifikuojami pagal filtravimo efektyvumą. Yra trys kaukių klasės: FFP1, FFP2 ir FFP3 (turi būti CE ženklas).

Filtrų klasifikacija pagal pralaidumo ribines vertes:

Dalelių filtrai, naudojami apsaugai nuo mikroorganizmų ir turi būti išmesti po pirmo naudojimo. Šios kaukės yra skirtos naudoti tik vieną pamainą, nes mikroorganizmai gali augti ir prasiskverbti per filtrų medžiagą.

VIDEO kaip tinkamai dėvėti veido kaukę: