Kodėl svarbu užtikrinti tinkamą darbo vietą moksleiviui?

Prasidėjus naujiems mokslo metams verta atkreipti dėmesį į moksleivio darbo vietą. Visuomenės sveikatos specialistų teigimu, mokymosi kokybė priklauso ne tik nuo mokinio pastangų, bet ir nuo mokykloje bei namuose jį supančios aplinkos. Iki rugsėjo pirmosios liko visai ne daug, tačiau skubantiems ir norintiems kuo geriau įrengti pirmokui vietą, dalinamės patarimais.
Įprasta, kad darbo vieta vaiko kambaryje atsiranda prieš jam einant į pirmą klasę, todėl tėveliai susiduria su galvosūkiu, kokius baldus parinkti būsimam moksleiviui. Atkreiptinas dėmesys, kad dažnai pirmokai prie darbo stalo žaidžia, piešia ir veikia kitus, su mokslais tiesiogiai nesusijusius dalykus. Dėl šių priežasčių patartina rinktis tokius baldus, kurie būtų ergonomiški, ilgaamžiški, reguliuojami pagal vaiko ūgį. Kėdės atlošas turi tvirtai remti nugarą juosmens srityje ir žemiau menčių, kojos turi siekti grindis ir remtis visa pėda. Stalo aukštis turi būti toks, kad, sulenkus ranką per alkūnę stačiu kampu, stalo viršaus kraštas apytikriai būtų tame pačiame lygyje, tuomet tarp akių ir knygos bus išlaikomas optimalus 35 cm atstumas. Geriausia, kad namų darbai, skaitymas būtų atliekami dienos šviesoje. Tai įmanoma ankstyvą rudenį ir vėlyvą pavasarį. Niūriuoju metų laiku būna, kad vaikai iš mokyklos grįžta jau sutemus, todėl reikia užtikrinti, kad vaiko kambaryje būtų ne tik šviestuvas ant lubų, bet ir šviestuvai, skirti apšviesti skirtingas zonas. Pavyzdžiui stalinis šviestuvas, apšviesti ruošiamus namų darbus, šviestuvas prie lovos – skaityti knygą prieš miegą. Šviesa ant darbo stalo turi kristi iš kairės pusės dešiniarankiams arba iš dešinės pusės kairiarankiams. Toks reguliavimas reikalingas tam, kad rašydamas vaikas neuždengtų sau šviesos. Taigi, jei stalas stovi prie lango, įsitikinkite, kad šviesa krenta iš reikiamos pusės.
Jeigu, baldai parinkti netinkamai, vaikai yra priversti sėdėti netaisyklingai, susikūprinę, todėl kaklo ir nugaros raumenys greičiau pavargsta. Taip pat, stuburo deformacijos pasireiškia, nes judrų vaikų gyvenimo būdą keičia pasyvus sėdėjimas prie televizoriaus ar kompiuterio, darbo ir poilsio režimo nesilaikymas, netinkamai parinkti baldai, per sunkios mokyklinės kuprinės, netaisyklingai atliekami fiziniai pratimai, netaisyklingas sėdėjimas ir stovėjimas, gulėjimas, per sunkios kuprinės nešiojimas ant vieno peties ar viena ranka bei judėjimo stoka. Kiekvieną dieną vaikai turėtų pasivaikščioti gryname ore, būti fiziškai aktyvūs bent 30 minučių, reguliariai atlikti pratimus laikysenai ugdyti, stiprinti nugaros, pilvo ir pečių raumenis. Vaikams labai svarbus tėvų pavyzdžio rodymas, todėl jeigu būsite pozityvūs, fiziškai aktyvūs, mažiau laiko leisite prie televizoriaus, kompiuterio ar kitos pasyvios veiklos, tokiu būdu formuosite vaiko meilę sportui, nuolatinį aktyvumą, pasiryžimą, norą siekti ir veiklos tęstinumą.