Kovojant su koronavirusu negalima pamiršti ir kitų užkrečiamų ligų, kurias įveikti galime naudojant efektyviausią priemonę-skiepus

Skiepai – saugiausia, patikimiausia ir efektyviausia priemonė, skirta apsisaugoti nuo užkrečiamųjų ligų (gimdos kaklelio vėžio, tymų, plaučių uždegimo, difterijos, stabligės ir kt.). Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, gerais vakcinacijos rodikliais laikoma, kai paskiepytųjų skaičius šalyje ir jos regionuose siekia 90–95 proc. (nuo tymų ir raudonukės – ne mažiau kaip 95 proc.) tikslinės grupės asmenų, tokiu atveju susidaro pakankamas kolektyvinis imunitetas ir skiepais valdomą užkrečiamąją ligą galima kontroliuoti, riboti jos plitimą ar net visiškai likviduoti.

Skiepytis verta dėl kelių priežasčių:

  • Skiepai gali išgelbėti gyvybę. Saugių ir veiksmingų vakcinų pagalba pasiekiamas aukštas kolektyvinio imuniteto lygis ir visuomenė tampa atspari ligai.
  • Vakcinos – saugios ir efektyvios, kadangi jos yra vaistiniai preparatai, atitinkantys tarptautinius reikalavimus. Jos, kaip ir visi kiti vaistai, registruojamos (leidžiama juos naudoti) tik įvertinus jų saugumą ir efektyvumą.
  • Skiepai apsaugo aplinkinius. Sumažėjus skiepijimo apimtims, vis dažniau kyla užkrečiamųjų ligų protrūkiai.

Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad šiltuoju metų laiku suaktyvėja erkės. Šie krauju mintantys parazitai yra pavojingi žmonėms ir gyvūnams, nes platina infekcines ligas.

Efektyviausia priemonė apsauganti nuo erkinio encefalito yra skiepai. Tam, kad susiformuotų imunitetas nuo erkinio encefalito reikia pasiskiepyti 3 kartus: antrąjį praėjus nuo 1 iki 3 mėnesių po pirmojo, trečiąjį – nuo 5 iki 12 mėnesių arba nuo 9 iki 12 mėnesių po antrojo, priklausomai nuo vakcinos charakteristikos santraukos. Po pirmojo skiepo įgyjamas minimalus imunitetas, kuris negali apsaugoti nuo erkinio encefalito. Po antrojo jau įgyjamas imunitetas, kuris iki metų užtikrina apsaugą nuo šios pavojingos ligos. Tačiau tyrimai rodo, kad praėjus kuriam laikui antikūnų kraujyje pradeda mažėti, tai rodo, kad apsauga silpnėja, todėl būtina po metų ją sustiprinti trečiuoju skiepu. Tada apsauga nuo erkinio encefalito įgyjama trims metams. Po to rekomenduojama pakartotinai skiepytis kas penkerius, o vyresnio amžiaus asmenims – kas trejus metus.

Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad visi vaikai, kuriems pagal skiepijimo kalendorių priklauso skiepai turi būti paskiepyti gydymo įstaigose tiek karantino, tiek ekstremaliosios situacijos metu, o suaugusiesiems turi būti sudaryta galimybė pasiskiepyti, kad būtų išlaikytos skiepijimo schemos (pvz. skiepijant nuo erkinio encefalito). Skiepai turi būti atidedami tuo atveju, jei žmogus – tiek suaugęs, tiek vaikas – neseniai keliavo užsienyje, turėjo kontaktų su sergančiuoju koronavirusine infekcija.

Informacija parengta pagal ULAC ir SAM rekomendacijas