Lėtinė obstrukcinė plaučių liga, prevencija

Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) – tai lėtinė, progresuojanti kvėpavimo takų liga. Šiai ligai būdingas dusulys, kosulys, švokštimas, skrepliavimasis. Laipsniškas kvėpavimo funkcijos blogėjimas sukelia fizinio aktyvumo sumažėjimą ir gyvenimo kokybės blogėjimą. Lėtinei obstrukcinei plaučių ligai įtakos turi ne vienas, o keletas rizikos veiksnių. Tai – individualūs ir aplinkos rizikos veiksniai. Įrodyta, kad pagrindinis šios ligos rizikos veiksnys yra rūkymas. Tabako dūmai – labiausiai plaučius žalojantis rizikos faktorius. Kitas, ne mažiau svarbus rizikos veiksnys – aplinkos užterštumas. Vystantis ir plečiantis pramonei, didėja oro užterštumas. Aplinkos dulkėmis, įvairiomis gamyklų ir durpynų išskiriamomis medžiagomis, chemikalais – štai kuo mes kvėpuojame. Dirbant kenksmingomis sąlygomis gamybos metu susidaro dideli kiekiai labai smulkių dulkių, kurios žaloja plaučius. Individualūs (įgimti) rizikos veiksniai – trūksta tam tikrų medžiagų, sutrikusi organizmo gynybos sistema. Negalima pakeisti individualių, bet galima keisti aplinkos nulemtus rizikos veiksnius. LOPL sergantis žmogus – rūkalius. Rūkančiajam žmogui pirmieji simptomai atsiranda maždaug po 15 metų rūkymo. Kadangi jis ir taip kosti, tai laiku nepastebi, kad kosulys pakito, skrepliavimas tapo nuolatinis. Vėliau kosima ne tik rytais, bet ir dieną bei vakare. Ligai progresuojant žmogus pradeda justi, kad didesnio fizinio krūvio metu atsiranda dusulys, o vėliau ir menkiausio fizinio krūvio metu. Ilgainiui dusulys pradeda varginti nuolat. Reikia vis daugiau pastangų kvėpuoti. Skirtingai nei rūkantieji, tabako gaminiais nepiktnaudžiaujantys asmenys šia liga serga rečiau, o jei ir suserga, tai daug anksčiau kreipiasi į gydytojus, nes jiems neįprasta kosėti ir skrepliuoti kaip rūkantiesiems. O kuo anksčiau liga diagnozuojama, tuo lengvesnė jos eiga ir paprastesnis gydymas. Ligos gydymas tik pristabdo ligos progresavimą, sušvelnina simptomus, tačiau ligos visiškai išgydyti neįmanoma.  Todėl lengviau išvengti, nei ją gydyti. Svarbiausia  pakeisti žmonių požiūrį į savo sveikatą ir atsisakyti svarbiausio LOPL sukeliančio veiksnio  rūkymo.

Prevencija

Daugumas susirgimo atvejų yra susiję su rūkymu ir norit išvengti LOPL būtina atsisakyti šio įpročio. Svarbu rasti tabako vartojimo nutraukimo programą, kuri bus veiksminga ir padės mesti rūkyti. Kitas labai svarbus LOPL rizikos veiksnys – profesinis cheminių dūmų ir dulkių poveikis. Dirbant tokiomis sąlygomis, būtina užtikrinti kvėpavimo takų apsaugos priemones kiekvienam darbuotojui. Fizinis aktyvumas, kuris pagerins ne tik bendrą sveikatos būklę, bet ir sustiprins kvėpavimo raumenis. Subalansuota mityba. Būtina sveikai ir reguliariai maitintis. Vengti dūmų ir oro taršos. Pasyvus rūkymas gali žaloti plaučius, o oro tarša juos sudirginti.

Daugiau informacijos rasite: http://www.smlpc.lt/lt/neinfekciniu_ligu_profilaktika/ligu_profilaktika/letine_ http://www.pulmoalerg.lt/wp-  admin/admin-post.php?action=preview_document&post_id=1225

https://sam.lrv.lt/lt/naujienos/letine-obstrukcine-plauciu-liga-serga-vis-daugiau-pasaulio-zmoniu

Parengė Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Ala Kuzmienė remiantis Lietuvos pulmonologų draugija, Lietuvos pulmonologų ir alergologų draugija, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informacija.