Pasitikime pavasarį be traumų

Nors šiuo metu dar gyvename karantino sąlygomis, orui vis labiau pavasarėjant pastebimas vaikų laisvalaikio suaktyvėjimas daugiabučių kiemuose, gatvėse, parkuose. Siekiant išvengti nelaimingų atsitikimų ir traumų, svarbu prisiminti saugaus elgesio laisvalaikiu taisykles.

Išleidžiant vaikus į kiemą ar prieš leidžiant vaikams naudotis žaidimų aikštelėmis ir ten esančiais įrengimais, pirmiausia reikėtų įsitikinti jų saugumu. Svarbu atkreipti dėmesį į nesaugias žaidimų aikšteles, ten esančius sulūžusius įrengimus, slidžias dangas, šiukšles ir kitas sveikatos grėsmes bei apie jas kuo skubiau pranešti atitinkamoms tarnyboms.

Šylant orams mieste padaugėja ir įvairių mobilių priemonių. Dažniausiai vaikai leidžia laiką važinėdamiesi dviračiais, paspirtukais, riedlentėmis, riedučiais ir kitomis laisvalaikį įvairinančiomis priemonėmis. Šios priemonės gali būti puiki pramoga, bet kiekvienas tėvelis ir vaikas turėtų atminti, kad be tinkamų apsaugos priemonių jos gali tapti rimto susižeidimo priežastimi. Įsigydami bet kokią laisvalaikiui skirtą judėjimo priemonę, tėveliai pirmiausiai turėtų įsitikinti ar prekė yra kokybiška ir saugi, ar turi tai patvirtinantį sertifikatą. Nors tokios priemonės dažnam gali pasirodyti saugios, lengvai kontroliuojamos, arti žemės, tačiau nesilaikant saugumo, jos gali tapti rimtų traumų priežastimi.

Patarimai tėveliams, kaip apsaugoti vaikus nuo tokių traumų:

  • Pasirūpinti vaikų apsaugos priemonėmis: šalmu, kelių ir alkūnių apsaugomis, tinkama apranga ir avalyne.
  • Įsitikinti, kad šios apsaugos priemonės yra tinkamo dydžio, nevaržo judesių, yra ne per laisvos, netrukdo girdėti ir matyti.
  • Vaikus iki 8 metų amžiaus privalo lydėti suaugęs asmuo.
  • Kiekvieną kartą prieš pradedant naudotis priemone, reikėtų įsitikinti jos saugumu, atidžiai patikrinti ar neatsirado gedimų.
  • Važinėjimui reiktų pasirinkti tik saugias nuo intensyvaus judėjimo atskirtas vietas. Nevažinėti gatvėmis, šlapia danga, smėliu ar žvyru.
  • Vengti važinėjimo tamsiu paros metu, dėvėti šviesą atspindinčias apsaugos priemones.
  • Laikytis gamintojų nurodymų, neviršyti nurodyto svorio limito, jeigu priemonė skirta vienam asmeniui, jokiu būdu vienu metu nesinaudoti ja keliems asmenims.
  • Vengti stačių vietovių, įkalnių ir nuokalnių, nes tokiose vietose sunku kontroliuoti greiti ir išlaikyti pusiausvyrą.
  • Padėti vaikams išmokti tinkamai naudotis pasirinkta judėjimo priemone, o ją įsigyjant, pasikonsultuoti su specialistais.

Būkite ir likite saugūs!

Parengė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Eglė Dvilevičienė