Projektas „Mes už blaivų ir aktyvų Panevėžį“

Panevėžyje, kaip ir visoje Lietuvoje iki šiol vyrauja itin didelė alkoholio vartojimo paplitimo problematika. Beveik pusė girtaujančių asmenų teigia besirenkantys alkoholį iš neturėjimo ką veikti – daugiau nei trečdalis jų neturi mėgstamo laisvalaikio užsiėmimo, didžioji dauguma niekada nesportuoja – 46 proc. Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras remiamas Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis sudarė galimybę panevėžiečiams bendraminčių draugijoje aktyviai ir sveikai leisti laisvalaikį. Jei anksčiau iniciatyva „Mes už blaivų ir aktyvų Panevėžį“ kartą per mėnesį suvienydavo miesto bėgikus ir laisvalaikio su dviračiu entuziastus, šiemet šis renginys išsiplėtė ir netgi tapo projektu, kuriuo buvo siekiama skatinti Panevėžio miesto gyventojus rinktis fizinį aktyvumą, kaip alternatyvą žalingai sveikatos elgsenai ypač mažinant alkoholio vartojimo apraiškas, naudojant masinius renginius, kaip metodą pritraukti kuo daugiau žmonių, kurie patys aktyviai leistų laisvalaikį ir perduotų šią žinią kitiems.
Projektas „Mes už blaivų ir aktyvų Panevėžį“ startavo birželio 5 d. Senvagėje, tąkart susirinko 80 dalyvių, su pasiryžimu palaikyti idėja sveikai ir be alkoholio leisti laisvalaikį būryje bendraminčių. Iš viso projekto įgyvendinimo laikotarpiu birželio-spalio mėnesiais įvyko septyni bėgimai-ėjimai aplink Senvagę. Projekto renginiuose dalyvavo įvairaus amžiaus, gebėjimų bei pajėgumų dalyviai, todėl buvo sudaryta galimybė miestiečiams patiems pasirinkti distanciją ir jos įveikimo būdą. Panevėžiečiai ėjo pėsčiomis, bėgo, minė dviratį, ėjo šiaurietiškomis lazdomis ir net judėjo su pagalbinėmis priemonėmis.
Pasak kiekvieną pasitaikiusią proga išnaudojančio aktyvaus miestelėno Jono Dumšos – „Gyvenimas neįgaliojo vežimėlyje yra sezoninis, todėl stengiuosi gaudyti visas progas sudalyvauti ir pabūti renginyje su bendraminčiais“.
Prieš kiekvieną ėjimą-bėgimą vyko mankštos padedančios pasiruošti fizinei veiklai. „FreeMotion“ sporto erdvės trenerių komanda pasirūpino, kad visi septyni fiziniai užsiėmimai būtu skirtingi, užvedantys, nuotaikingi bei energingi. Kiekvieno projekto renginio metu entuziazmas augo, todėl dalyvių gretos vis didėjo. Dalyviai buvo motyvuojami dalyvauti visuose projekto „Mes už blaivų ir aktyvų Panevėžį“ renginiuose, renkant žymas specialioje dalyvio kortelėje. Dalyviai noriai puošėsi projekto atributika, tai prisegamais ženkliukais, apyrankėmis bei fotografavosi prie foto sienelės. Palaikyti idėjos prisijungė fotografas Tadas Kontautas, kuris savo nuotraukomis ne tik džiugino dalyvius, bet ir padėjo skleisti blaivumo ir fizinio aktyvumo žinią miestiečiams.
Trečiadienį spalio 9 d. Senvagėje prie pagrindinių laiptų vyko keturis mėnesius trukusio projekto „Mes už blaivų ir aktyvų Panevėžį“ baigiamasis renginys. Čia šurmulio netrūko, nes kaip ir ankstesniuose renginiuose susirinko gausus būrys panevėžiečių bei miesto svečių. Net septintą kartą susirinkę dalyviai noriai mankštinosi, ėjo, bėgo važiavo dviračiais ne vieną ratą aplink Senvagę. Po aktyvaus judėjimo atgauti jėgas padėjo „Solidarumo kava“ su kvapnia, šilta rudenio orui tinkančia arbata. Renginio kulminacija, tai aktyviausių dalyvių apdovanojimas bei padėkos partneriams. Džiugu, kad visuose septyniuose projekto renginiuose sudalyvavo net 30 entuziastų, kurie buvo apdovanoti organizatorių įsteigtais prizais, medaliais bei diplomais. Panevėžio miesto savivaldybės sveikatos biuro specialistai nuoširdžiai padėkojo partneriams: fotografui Tadui Kontautui, „FreeMotion“ sporto erdvės trenerių komandai, Solidarumo kavos jaunuoliams. Iš viso projekto renginiuose sudalyvavo 600 dalyvių. Pasak miestiečių projekto laikas prabėgo, kaip viena diena. Po renginio žmonės neskubėjo išsiskirstyti, dar norėjo pabūti kartu, pasidžiaugti įgyvendintu projektu bei palinkėti kurti tolimesnius planus įgyvendinto projekto tęstinumui.
Anot Panevėžio miesto sveikatos biuro specialistų projekto idėja išlieka svarbi ir aktuali, todėl tiki, kad projekto dalyviai ir toliau propaguos sveiką laisvalaikį, aktyvų gyvenimo būdą bei išlaikys gausų bendraminčių būrį.