„Sveikos gyvensenos skatinimas Panevėžio mieste“ Nr.08.4.2-ESFA-R-630. Rankų plovimas – vienas geriausių būdų sustabdyti mikrobų plitimą

Moksliniais tyrimais yra nustatyta, kad rankos yra vienas svarbiausių rizikos veiksnių pernešant mikroorganizmus nuo vieno asmens kitam. Rankų odos raukšlėse, po nagais gali kauptis ir daugintis įvairūs mikroorganizmai, kurie tampa užkrečiamųjų ligų priežastimi. Mokyklos neišvengiamai gali būti kenksmingų mikrobų, kurie lytėjimo keliu plinta nuo vieno vaiko kitam, prieglobstis (durų rankenos, turėklai, klasės suolai, palangės…).
Pasaulio sveikatos organizacijos teigimu, rankų plovimas su muilu yra vienas pigiausių ir efektyviausių būdų apsisaugoti nuo užkrečiamų ligų. Mokslininkai nustatė, kad plaunant rankas su muilu nuo jų pašalinama apie 90 proc. žmogui pavojingų bakterijų ir virusų. Svarbu žinoti, kad neplautomis rankomis negalima liesti ne tik burnos, bet ir nosies ar akių gleivinių, nes taip galima užsikrėsti įvairiomis infekcijomis. Žarnyno užkrečiamosios ligos dar vadinamos „nešvarių rankų“ ligomis (šigeliozė, hepatitas A, rotavirusine bei norovirusine infekcija), nes jos nesunkiai gali būti perduodamos net paspaudžiant ranką, kadangi jų sukėlėjai gali išgyventi ant rankų net kelias valandas.

Kada reikia plauti rankas?
Rankos turi būti plaunamos visada, prieš valgant, pasinaudojus tualetu, grįžus iš lauko, kiemo, pasinaudojus visuomeniniu transportu, po nosies valymo (kosint ar čiaudint). Kiekvienoje mokykloje dirba visuomenės sveikatos specialistės, kurios nuolat moko, primena vaikams, kaip taisyklingai plauti rankas.

Patarimai tėveliams
Vaikai yra užmaršūs, todėl nuolat priminkite jiems, kad išėję iš tualeto, grįžę iš mokyklos kiemo, pažaidę su kamuoliu stadione ir prieš valgį visada nusiplautų rankas, ir dar daugiau – kad tai atliktų teisingai. Kuo dažniau priminsite vaikams, kada ir kaip reikia plauti rankas, tuo greičiau jie tai įsidėmės.
Labai svarbus rankų higienos (ir ne tik!) išmokimo veiksnys – geras tėvų pavyzdys, todėl nuolat plaukite rankas patys ir pasistenkite bent keletą kartų per dieną tai daryti kartu su vaikais.
Įprotį plauti rankas padės ugdyti ir namuose pakabinti priminimai apie būtinybę plauti rankas. Svarbu, kad tokie priminimai būtų vaiko akių lygyje! Mažiems vaikams tinka paprasti grafiniai paveikslėliai. Poveikis bus dar veiksmingesnis, jei tokius priminimus sukursite kartu su vaikais.
Dauguma vaikų neįsivaizduoja savo kasdienio gyvenimo be draugų ir žaidimų. Diskutuodami su vaiku apie rankų higieną, nepamirškite pabrėžti, kad jei neplaus rankų, jis dažnai sirgs. Sirgdamas blogai jausis – skaudės galvą, pilvuką ir panašiai. Savo ruožtu, sergantiems vaikams draudžiama eiti į vaikų darželį, mokyklą, į kiemą žaisti su draugais, lankyti būrelius.
Dažniausiai vaikai vengia plauti rankas, kadangi iš prigimties yra labai nekantrūs – visada turi šimtus „neatidėliotinų“ reikalų. Todėl rankų plovimo procedūrą padarykite smagesne – įtraukite į ją žaidimus, dainas ir t. t. Pavyzdžiui, jei norite, kad vaikas plautų rankas 20 sekundžių, kaip rekomenduoja gydytojai, išmokykite jį plaunant rankas paniūniuoti linksmos vaikiškos dainelės priedainį.
Nepakeičiamas kovotojas su mikrobais ir bakterijomis yra muilas – juo nuplaunama du kartus daugiau mikrobų ir bakterijų, nei plaunant tik vandeniu. Mokydami vaikus taisyklingai plauti rankas, atsiminkite savo vaikystę ir nuostabius muilo burbulus. Norint juos pamatyti, reikia labai gerai išmuilinti rankas. Argi ne taip?