Saugokime gyvybes!

Sveikatos specialistai nuolat primena visuomenei, kad pėstiesiems, dviratininkams ir kitiems eismo dalyviams atšvaitas yra būtina priemonė, kurios pamiršti negalima.

Atšvaitą svarbu nešioti teisingai. Nepakanka vien tik turėti atšvaitą, ypač svarbu, kad jis būtų nešiojamas teisingai. Prisiminkite šias paprastas taisykles: juostinį atšvaitą svarbu pritvirtinti ant drabužio rankovės (truputį aukščiau rankos riešo) ar ant kojos blauzdos. Pakabinamąjį atšvaitą, pervertą virvele ar grandinėle, reikia prisegti prie drabužių (kišenės), kad jis švytuotų žmogaus kelių aukštyje. Dažniausiai daroma klaida – aplink rankinės rankeną apvyniotas atšvaitas. Taip uždėtas atšvaitas sunkiai pastebimas, nes yra aukščiau automobilio žibintų lygio, taip pat jį dažnai uždengia drabužiai. Jokios prasmės – jei atšvaitas nepadeda geriau matyti pėsčiojo kelyje, todėl užtikrinkite, kad jis būtų matomas.

Svarbu ne tik teisingai nešioti atšvaitą, bet ir eiti tinkama kelio puse. Užmiestyje pėstiesiems privaloma eiti kaire kelio puse prieš automobilių važiavimo kryptį, todėl atšvaitą reikia dėtis ant dešinės rankos ir kojos arba segtis dešinėje drabužių pusėje, o jei turite du – iš abiejų pusių.

Kada vairuotojas pastebi pėsčiąjį. Tamsiu paros metu bei esant geram matomumui, vairuotojas, važiuodamas su įjungtomis artimosiomis šviesomis, pėsčiąjį be atšvaito pastebi likus iki jo 50 metrų, o pėsčiajam esant su atšvaitu – iki 150 metrų. Važiuodamas su tolimosiomis žibintų šviesomis, vairuotojas pėsčiąjį be atšvaito mato 100 metrų atstumu, o su atšvaitu – 300 metrų. Dėl dažno lietaus, rūko, darganos matomumas keliuose ženkliai sumažėja, o užmiestyje važiuojančio leistinu greičiu 90 km/val. vairuotojo stabdymo kelias yra 70 metrų. Akivaizdu, kad pėsčiajam esant su atšvaitu vairuotojas turės daug daugiau laiko apvažiuoti pėsčiąjį ir išvengti eismo įvykio su skaudžiomis pasekmėmis.

Atšvaitai yra vienas geriausių ir paprasčiausių būdų apsaugoti save. Būtina žinoti, kad vadovaujantis Kelių eismo taisyklėmis, pėstiesiems tamsiuoju paros metu ar esant blogam matomumui naudoti atšvaitą kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje, dėvėti ryškiaspalves liemenes su šviesą atspindinčiais elementais arba neštis šviečiantį žibintą yra privaloma.