Vyresnio amžiaus žmonių nukritimų prevencija. Aplinkos pritaikymas.

Nukritimai kelia didžiausią grėsmę senyvo amžiaus žmonių sveikatai ir nepriklausomybei. Kasmet maždaug kas trečias vyresnis nei 65 m. amžiaus žmogus patiria nukritimą, o tie, kurie kartą nukrenta, turi du ar tris kartus didesnę riziką nukristi dar kartą.

Nukritimai yra pagrindinė nemirtinų sužalojimų priežastis tarp pagyvenusių žmonių. Vienas iš 10 nukritimų gali baigtis labai sudėtingais sužalojimais, pvz., šlaunikaulio lūžiu, galvos sužalojimu, lemiančiu hospitalizaciją. Be fizinio ir emocinio skausmo, žmonėms neretai reikia ilgos reabilitacijos, o dalis jų daugiau niekada nebesugeba gyventi savarankiškai be kitų priežiūros.

Be to, nukritimai gali baigtis ir mirtimi. Paminėtina tai, kad nukritimai yra pagrindinė mirtimi pasibaigiančių sužalojimų priežastis tarp vyresnio amžiaus žmonių. Turint galvoje visuomenės senėjimo reiškinį, nukritimų skaičius tik didės tol, kol nebus imtasi efektyvių prevencinių priemonių šiai problemai spręsti. Laimei, moksliniai tyrimai ir gerosios praktikos pavyzdžiai rodo, kad nukritimų galima išvengti.

Šiuo metu bendruomenėse taikomos prevencinės programos gali būti efektyvios ir sumažinti nukritimų skaičių, padėti vyresnio amžiaus žmonėms išsaugoti savo sveikatą ir nepriklausomumą. Viena iš pagrindinių priemonių – asmenų gyvenamosios aplinkos pritaikymas. Svarbiausi aplinkos modifikacijos aspektai apibrėžti leidinyje „Vyresnio amžiaus žmonių nukritimų prevencija. Aplinkos pritaikymas“.

Parengta pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro medžiagą

 http://www.smlpc.lt/lt/

http://www.smlpc.lt/lt/metodine_medziaga/suzalojimu_prevencija.html

Vyresnio_amziaus_zmoniu_nukritim