Spalio 29-oji – Pasaulinė insulto diena

Pasaulinė insulto diena Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, viena iš 5 moterų ir vienas iš 6 vyrų per savo gyvenimą patiria insultą. Kas dvi sekundės kažkam pasaulyje įvyksta insultas. Kiekvienais metais insultu suserga 15 milijonų žmonių ir tai yra antroji pagal dažnumą pagrindinė mirties priežastis.
Lietuvoje kasmet nustatoma daugiau kaip 7 tūkstančiai galvos smegenų insulto atvejų, o nuo jo kasmet miršta daugiau kaip 2,5 tūkstančio žmonių.
Statistika negailestinga. Įvykus insultui svarbi kiekviena minutė, nes ji gali kainuoti plotelį smegenų, todėl labai svarbu atpažinti pirmuosius insulto požymius ir nedelsiant pradėti jo gydymą.
Insultas – ūminis galvos smegenų kraujotakos sutrikimas. Smegenų infarkto metu, dėl staiga užsikimšusios galvos smegenis maitinančios kraujagyslės, sutrinka smegenų audinio kraujotaka ir atsiranda smegenų pažeidimo simptomai. Pagrindiniai insulto rizikos veiksniai – rūkymas, nutukimas, fizinio krūvio stoka, stresas, cukrinis diabetas, padidėjęs kraujospūdis, širdies ligos.
Pirmiesiems insulto požymiams būdinga: staiga atsiradęs perkreiptas veidas, vienos rankos ar kojos nutirpimas ar nusilpimas, staiga sutrikęs regėjimas, kalba, labai stiprus galvos skausmas ir pykinimas. Atsiradus bent vienam iš minėtų simptomų būtina skubiai kviesti greitąją pagalbą.
Pastebėjus insulto požymius būtina ligonį paguldyti, pakeliant galvą ne mažiau kaip 30 laipsnių nuo lygaus paviršiaus. Atlaisvinti kaklą veržiančius drabužius. Ligoniui praradus sąmonę ar vemiant, guldyti jį ant šono. Jokiu būdu negalima palikti ligonio vieno, kol atvyks greitoji medicinos pagalba. Būtina atidžiai stebėti ligonio gyvybines funkcijas, o joms sutrikus – pradėti dirbtinį gaivinimą. Atvykus greitosios pagalbos gydytojui, reikia kuo tiksliau pasakyti, kada ligoniui pasireiškė pirmieji ligos požymiai.
Tik veikiant greitai gydymas po insulto bus efektyvus, padidės tikimybė išgyti. Jei vaistai atsiradus insulto požymiams bus skirti per pirmąsias valandas, šansas pagyti yra gerokai didesnis, nei skyrus vaistus po trijų ar daugiau valandų.