Spalio 9 d. Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras pagerbė organų donorus uždegdami žvakutes

Spalio mėnesį Lietuva su visa Europa ir pasauliu mini organų donorystės dieną, kurios metu visuomenės dėmesiui atkreipti į organų donorystės ir transplantacijos temą organizuojami įvairūs renginiai ir akcijos. Šiemet ši diena minima spalio 10 d.

Lietuvos Asociacija „Gyvastis“, Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, Panevėžio krašto donorų asociacija spalio 9 dieną (penktadienį) pagerbė organų donorus uždegant už juos žvakeles. Šiemet tai jau septintasis kartas, kai 14-oje miestų ir miestelių suliepsnos jūra žvakučių šviesų. Šįkart bus pagerbti 1779 donorai.

Organų donorystei ir transplantacijai palaikyti šiais metais aštuoni didieji Lietuvos miestai vienijasi ir žalia (organų donorystės) spalva apšviečia savo miesto reikšmingus pastatus, tiltus bei alėjas, siekiant atkreipti Lietuvos gyventojų dėmesį į šią jautrią medicinos sritį, kurios sėkmė didele dalimi priklauso nuo visuomenės palankaus požiūrio. Vilniuje bus apšviesti centriniai Neries tiltai, Kaune – Kauno rotušė, Šiauliuose bus apšviestas savivaldybės laikrodžio bokštas ir Signatarų alėja, Panevėžyje – savivaldybės pastatas, Alytujenušvis Alytaus miesto teatro kolonos ir Rotušės bokštas, Marijampolėje – savivaldybės pastatas, kultūros centras ir viešbutis „Mercure Marijampolė“, Palangoje – Koncertų salė, o Druskininkuose žaliai apšviesti bus miesto simbolis eismo žiede įvažiuojant į miestą, muzikinis fontanas ir jo parkas bei Druskonio ežero fontanas.

Spalio 11 d., sekmadienį, už organų donorus, jų artimuosius, transplantacijas atliekančius gydytojus, žmonių, gyvenančių su transplantuotais organais, sveikatą visoje Lietuvoje bus aukojamos Šv. Mišios.

Šiuo metu Lietuvoje organų ar audinių transplantacijos laukia 401 žmogus, tarp jų – 18 vaikų. Didžiausia laukiančių pacientų dalis laukia inksto bei ragenos transplantacijos. Jų persodinimo operacijų ir yra atliekama daugiausiai. Lietuvoje transplantuojami šie organai ir audiniai: inkstai, širdis, kepenys, plaučiai, ragenos bei širdies ir plaučių, kasos ir inksto kompleksai.  Vienas organų donoras gali išgelbėti iki 7 sergančiųjų.

Daugiau kaip trečdalis gyventojų sutiktų dovanoti mirusio artimojo organus, jei būdamas gyvas jis nebuvo pasirašęs sutikimo, o nuomonės šiuo klausimu nebuvo pareiškęs. Netekties valandą tokį sprendimą priimti nėra lengva, todėl svarbu apie organų donorystę kalbėtis šeimoje – žinant artimojo valią, sprendimo priėmimas tampa lengvesnis.

Norintiems įsigyti donoro kortelę daugiau informacijos:

https://ntb.lrv.lt/kaip-isigyti-donoro-kortele