Sveikatos specialistai pataria kaip elgtis, jeigu paslydote ir patyrėte traumą

Prasidėjus atlydžiui sunku pastebėti apledėjusius šaligatvius po vandens ar sniego sankaupomis, todėl traumų ir susižalojimų tikimybė šiuo laikotarpiu itin didelė. Pastebima, kad Panevėžio mieste pastaruoju metu padaugėjo kritimų, kurie sukelia rankų ir kojų sumušimus, sąnarių raiščių patempimus, galūnių kaulų lūžius. Taip nutikus, svarbiausia nepanikuoti, o tinkamai ir laiku pasirūpinti savimi ar kitu asmeniu patyrusiu trauminį sužeidimą.

Reikėtų būti atidesniems išeinant ar įeinant į pastatus, lipant iš transporto priemonių, vengti balų po kuriomis sunku įžiūrėti ledo likučius. Nors būti atsargiems reikėtų stengtis visiems, šis laikotarpis ypač pavojingas pagyvenusiems žmonėms, kurie ir taip neretai turi pusiausvyros sutrikimų.

Vis tik patyrus traumą svarbiausia tinkamai įvertinti situaciją ir nesistengti patiems nusistatyti diagnozės. Rimtus sužeidimus pirmiausia parodo staigus ir aštrus skausmas, kurį skalėje nuo 1 iki 10 įvertintumėte septynetu ar daugiau. Stiprų sužalojimą patyręs žmogus, negali galūnės pakelti ar jos pajudinti per sąnarį, atsiranda tinimo ar kraujosruvų požymių. Pastebėjus neįprastą galūnės padėtį, galima įtarti sąnarių pažeidimus ar kaulų skylimus ir lūžius, tad tokiais atvejais būtina nedelsiant kviesti greitąją medicinos pagalbą arba kreiptis į gydymo įstaigą. Atsirėmimai į sužeistas galūnes ar jų pakėlimai netinkamai įvertinus situaciją, gali pasunkinti raiščių ir sąnarių pažeidimus, nulemti kaulų pasislinkimus.

Sunkesnių traumų atveju, gali būti taikomos sudėtingesnės gydymo priemonės, tokios kaip galūnių imobilizavimas ar operacija, tad labai svarbu į gydytojus kreiptis laiku. Patyrus traumą pirmas įspūdis gali būti klaidingas, tad į visus sužalojimus vertėtų žiūrėti rimtai ir atsakingai. Laiku nesikreipus pagalbos ir nesilaikant tinkamo gydymo rėžimo, ne tik pailgėja gijimo procesas, bet ir išauga komplikacijų tikimybė.

Parengė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Eglė Dvilevičienė.