Sveikatos stiprinimo programos efektyvumo lūkesčiai pasiteisino

Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, vadovaudamasis nauja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. balandžio 8 d. įsakymo redakcija Nr. V-776 „Dėl sveikatos stiprinimo,programos, skirtos širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto profilaktikai, organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, vykdo Sveikatos stiprinimo programą, skirtą širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto profilaktikai (toliau – Programa). Į Programą kviečiami suaugusieji asmenys, kuriems nustatyta širdies ir kraujagyslių ligų ir (arba) cukrinio diabeto rizika, taip pat savanoriškai besikreipiantys dėl dalyvavimo Programoje, turintys padidėjusį arterinį kraujo spaudimą, padidėjusią cholesterolio ar gliukozės koncentraciją kraujyje, antsvorį, nutukimą ar žalingų įpročių.

Įgyvendindami Programą bendradarbiavome su Panevėžio miesto pirminėmis sveikatos priežiūros įstaigomis. Aktyviausios jų buvo Panevėžio miesto poliklinika, UAB Kniaudiškių šeimos klinika, Violetos Talaikienės įmonė, UAB Tulpių šeimos klinika ir kitos. Bendromis pastangomis siekėme užtikrinti Programos įgyvendinimą, motyvavome gyventojus gyventi sveikiau bei sumažinti širdies bei kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto riziką.

2019–2020 m. Programą pradėjo 235 dalyviai, baigė 177. Programos užsiėmimuose dalyvavo nemažas skaičius laisvų klausytojų. Ypač aktyvūs buvo Panevėžio miesto trečiojo amžiaus universiteto (TAU) studentai, Panevėžio miesto vietos bendruomenių „Rožynas“, „Už upės“ gyventojai. Organizavome 8 dalyvių grupes, kuriose vidutiniškai dalyvavo 25 registruoti Programos dalyviai ir 15–30 laisvų klausytojų. Atsižvelgiant į Programos dalyvių galimybes, renginiai buvo vykdomi skirtingose miesto vietose (Klaipėdos g. 138, M. Tiškevičiaus g. 16, Rožių g. 20, J. Basanavičiaus g. 1A, 23A, Kranto g. 36, Respublikos g. 68), o laikas, taip pat buvo labai patogus (11.00 val. 14.00 val., 15.00 val., 15.30 val., 16.00 val., 17.30 val.) ir dirbantiems, ir vyresniojo amžiaus žmonėms.

Teorinius ir praktinius Programos užsiėmimus, kurių trukmė – 2 akad. val., vedė savo srities specialistai panevėžiečiai: gydytojas kardiologas Tomas Vasylius, gydytoja dietologė Virginija Vilemienė, maisto technologų ir virėjų organizatorė Justina Pazniokienė, psichologės Lina Bagdonavičienė ir Monika Gritėnaitė, kineziterapeutai ir sporto treneriai Dainius Mikšys, Sandra Marcinkevičienė, Diana Štankelienė. Pastarajai talkino ir naujovių bei jaunatviško maksimalizmo įnešė kineziterapijos studentė Beatričė. Dalyviai susipažino su širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos veiksniais, komplikacijomis, mitybos reikšme širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto atsiradimui, fizinio aktyvumo reikšme širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto prevencijai, streso reikšme širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto atsiradimui, praktiškai mokėsi valdyti stresą, suprasti savo sveikatos rodiklius, išsirinkti bei pasigaminti sveikatai palankius maisto produktus. Programos metu buvo taikomi interaktyvūs mokymo metodai –- diskusijos grupėse, užduočių sprendimas, rezultatų aptarimas ir konsultacijos sveikos gyvensenos klausimais. Pagrindinis dėmesys buvo skiriamas savarankiškam darbui, įgytų žinių praktiniam taikymui ir pasiektų sveikatos bei gyvensenos pokyčių vertinimui.

Programos pabaigoje dalyviai įvertino Programos naudą užpildydami naudos vertinimo klausimyną, kurį sudarė 11 teiginių su atsakymais „taip“, „ne“, „nepakito“, „padidėjo“, „sumažėjo“, „išliko normali“. Pagal klausimyno atsakymus „taip“ Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras parengė Programos efektyvumo vertinimo ataskaitą, kurioje pateikti Programą baigusių 177 asmenų sveikatos rodiklių pokyčiai.

Eil. Nr. Rodiklis Asmenų, kurie atsakė „taip“, skaičius
1. Sumažėjo kūno masės indeksas 80
2. Sumažėjo liemens apimtis 84
3. Sumažėjo arterinis kraujo spaudimas 59
4. Padidėjo fizinis aktyvumas 125
5. Padidėjo daržovių ir vaisių vartojimas 147
6. Sumažėjo druskos vartojimas 102
7. Sumažėjo riebaus maisto vartojimas 125
8. Sumažėjo saldaus maisto vartojimas 110
9. Sumažėjo rūkymas 8
10. Sumažėjo alkoholio vartojimas 15
11. Pagerėjo savijauta 119

Apibendrinant Programos rezultatus galima teigti, kad organizatorių ir dalyvių lūkesčiai pasiteisino. Džiaugiamės 177 baigusių Programos dalyvių pasiektais sveikatos rodiklių rezultatais: 80 (45,2 proc) sumažėjo kūno masės indeksas; 84 (47,5 proc.) sumažėjo liemens apimtis; 59 (33, 3 proc.) sumažėjo arterinis kraujo spaudimas; 125 (70,6 proc.) padidėjo fizinis aktyvumas; 147 (83,0 proc.) padidėjo daržovių ir vaisių vartojimas; 102 (57,6 proc.) sumažėjo druskos vartojimas; 125 (70,6 proc.) sumažėjo riebaus maisto vartojimas; 110 (62,1 proc.) sumažėjo saldaus maisto vartojimas; 8 (4,5 proc.) sumažėjo rūkymas; 15 (8,5 proc.) sumažėjo alkoholio vartojimas; 119 (67,2 proc.) pagerėjo savijauta.

Ši Programa bus vykdoma ir 2021 metais. Norinčius dalyvauti kviečiame kreiptis į savo šeimos gydytoją arba į Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biurą adresu Respublikos g. 68 (II a. 7 kab.), tel. (8 45) 46 75 06, el. p. info@panevezysvsb.lt. Susisiekę su mumis, gausite išsamią informaciją apie Programą ir atsakymus į jums rūpimus klausymus.

Parengė Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Ala Kuzmienė