Traumos buityje. Kaip jų išvengti?

Gyvename tokiu priverstiniu laikotarpiu, kai didesnę laiko dalį privalome praleisti būdami namuose. Statistika rodo, kad daugiausia traumų įvyksta buityje. Susižaloja vaikai ir garbaus amžiaus žmonės. Kas gi lemia, kad mūsų namai, turintys būti tvirtove ir užuovėja, tampa pavojingi?

 Pavojingiausios yra virtuvė ir vonios kambarys. Taigi, virtuvėje įveskime tvarką. Aukštose, pakabinamose spintelėse susidėkime tokius daiktus, kurių nereikia taip dažnai. Jie turi būti sandarūs, su originaliomis etiketėmis, ar užrašais, kad būtų aišku, kas laikoma. Arčiau viryklės dėkime dažnai naudojamus (prieskonius, žoleles ir pan.) Aliejai, actai, esencijos, būtinai originalioje pakuotėje ir su etiketėmis- tam skirtoje vietoje, sandariai uždaryti, neprieinami vaikams. Tas pat principas galioja šaldytuve (arti dažnai reikalingi produktai). Atsakingai junkime ir naudokime elektros prietaisus. Dirbkime vienu metu vieną darbą. Grindis valykime drėgnai, ne šlapiai.

 Vonioje dažnai yra ir skalbimo mašina. Būtina atminti, kad, jei maudomės – skalbimo mašina ar kitas elektros prietaisas negali būti jungiamas. Skalbimo, asmens higienos priemones susidėkime vienoje vietoje, kad galėtume lengvai pasiekti. Galioja ta pati taisyklė – visur originali pakuotė, etiketė. Kilimėlį būtinai tvirtinkime prie grindų, kad nejudėtų. Raskime galimybę sumontuoti ranktūrą, padėsiantį saugiai išlipti iš vonios ar dušo kabinos.

 Visi dabar turime daugybę elektros, elektronikos prietaisų. Jiems jungti naudojame prailgintuvus. Turbūt aišku, kad visi elektros lizdai turi būti tvarkingi, bet ir prailgintuvų laidus sutvarkykime taip, kad judėti kambaryje jie netrukdytų. Kambaryje avėti rinkimės šlepetes su užkulniu, šiek tiek su pakulne ir neslidžiu padu. Neužmirškime, kad skaitymo akiniai yra skirti tik skaitymui – nusiimkime, kai neskaitome. Kilimėliai prie sofos ar lovos turi būti pritvirtinti prie grindų. Turėkime namie tvirtas gamyklines kopetėles ir tik jų pagalba siekime aukštai padėtų daiktų. Niekada nesiimkime ne mums priklausančių darbų. (santechniko, elektriko ir pan.) Nesutaupysime, galime labai sau pakenkti. Būnant garbaus amžiaus, ar turint lėtinių ligų, langus valyti reikia patikėti šių paslaugų tiekėjams. Tai sudėtingas darbas, kuri savarankiškai atliekant susižaloja ir žūsta kasmet po keletą žmonių.

Balkonas yra savotiškas langas į lauką. Nepaverskime jo nereikalingų daiktų sandėliu. Turėkime laisvą judėjimui erdvę.

Dabar turime papildomo laiko. Išnaudokime jį tvarkai įsivesti. Kartu peržiūrėkime ir išmeskime tai, kas nereikalinga. Apsišvarinkime, pasirūpinkime saugia aplinka – bus lengviau laukti  karantino pabaigos ir ateinančio pavasario.

 Būkime visi pozityvūs, saugūs ir sveiki savo susikurtoje saugioje buityje.

Parengė: visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimo

 pareigas   Jūratė  Valentinavičienė