Tuberkuliozė – viena iš grėsmingiausių infekcinių ligų

Tuberkuliozė – tai infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos, kuri plinta oro lašeliniu būdu. Pagrindinis infekcijos šaltinis yra ligonis, sergantis tuberkulioze ir išskiriantis tuberkuliozės mikobakterijas kalbėdamas, kosėdamas, čiaudėdamas.
Greta esantis sveikas žmogus gali įkvėpti tuberkuliozės mikobakterijų, patekusių į aplinką nuo sergančiojo. Mikobakterijomis galima užsikrėsti parduotuvėje, autobuse ar net gatvėje. Nuo šios ligos neapsaugotas niekas, tačiau ne kiekvienas, turėjęs kontaktų su sergančiuoju, suserga tuberkulioze.
Šią ligą sąlygoja prastos gyvenimo ir mitybos sąlygos, žalingi įpročiai. Dėl šių priežasčių nusilpsta imunitetas ir žmogus suserga. Tai plačiausiai paplitusi infekcinė liga pasaulyje, stipriai susijusi su socialinėmis ir ekonominėmis problemomis (skurdu, nedarbu, alkoholizmu, narkomanija, ŽIV/AIDS), nepakankama tuberkuliozės profilaktika, pavėluota diagnostika.
Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, trečdalis pasaulio gyventojų yra infekuoti tuberkuliozės mikobakterijomis. Kasmet atvira (aktyvia) plaučių tuberkulioze suserga apie 9 milijonai žmonių, miršta – apie 2 milijonus. Daugiau nei 90 proc. visų tuberkuliozės atvejų bei mirčių registruojama besivystančiose šalyse. Europoje susirgusieji tuberkulioze sudaro apie 5 proc. visų pasaulyje naujai užregistruotų tuberkuliozės susirgimų atvejų.
Pagrindinės veiksmingos tuberkuliozės profilaktikos priemonės yra gerų ekonominių ir socialinių sąlygų užsitikrinimas, pilnavertė mityba, kuo ankstesnis sergančiųjų asmenų išaiškinimas, tinkamas gydymas ir pan. Problemą reikia spręsti kompleksiškai.
Tuberkulioze sergantis asmuo privalo:
kosint ar čiaudint užsidengti burną nosine ar servetėle, kalbant laikytis atokiau nuo kito žmogaus,
atkosėjus skreplius, rinkti juos uždarame indelyje, o vėliau būtinai dezinfekuoti, atkosėjus į popierinę servetėlę, ją būtinai sudeginti,
draudžiama skrepliuoti ant grindų, gatvėje ir šiaip kur papuola,
turėti individualias higienos priemones ir jas laikyti atskirai nuo kitų šeimos narių higienos priemonių,
turėti ir naudoti atskirus stalo indus ir įrankius,
miegoti atskiroje lovoje, naudoti tik individualią patalynę, esant galimybei miegoti atskirame kambaryje arba bent atokiau nuo kitų šeimos narių.
Tuberkulioze sergančio asmens šeimos nariai privalo:
pasitikrinti sveikatą, reguliariai tikrinti vaikus,
kontroliuoti, ar ligonis išgeria paskirtus vaistus, laikosi asmens higienos reikalavimų
naudoja individualius indus bei higienos reikmenis,
drėgnu būdu kasdien valyti patalpas, gerai vėdinti kambarius,
nesinaudoti ligoniui paskirtais higienos reikmenimis bei indais,
kasdien atlikti dezinfekciją (efektyviausi – mechaniniai bei fiziniai aplinkos nukenksminimo būdai – valymas vandens srove, drėgnu skuduru, dulkių siurbliu, patalpų vėdinimas, nuorūkų, šiukšlių, maisto likučių deginimas, rūbų, patalynės lyginimas, patalynės, indų virinimas ir kt.).

TB plakatas