Viršsvoris ir nutukimas didina COVID-19 riziką sirgti sunkia ligos forma

Lietuvoje ketvirtadalis žmonių yra nutukę. PSO jau seniai šią ligą įvardino kaip epidemiją.

Nutukę žmonės dažniau nei turintieji normalų svorį serga arterine hipertenzija, diabetu, širdies koronarine liga, miego apnėja, bronchine astma degeneraciniais stuburo ir sąnarių susirgimais, gastroezofaginiu refliuksu, depresija, onkologinėmis ligomis. Daugelio iš šių ligų atsiradimas yra susijęs su „blogųjų“ riebalų (lipidų, cholesterolio, trigliceridų) kiekio kraujyje padidėjimu.

Vienas didžiausių COVID-19 infekcijos tyrimų JAV nustatė, kad nutukimas yra didžiausias sergančių pacientų poreikio hospitalizuoti ir kritinės ligos būklės veiksnys, o dar didesnis pavojus kyla, jei nutukę pacientai yra vyresni nei 60 metų ir serga lėtinėmis ligomis. Kadangi COVID-19 virusas grėsmingesnis vyresniems arba lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms, galima daryti prielaidą, kad jų imuninė sistema silpnesnė ir nesugeba sustabdyti viruso plitimo ir gyvybiškai svarbių organų sužalojimo. Žmogaus imuniteto pajėgumą didina sveika gyvensena, kurios principų nutukusieji dažniausiai nesilaiko. Nutukusieji paprastai jau serga viena ar keliomis lėtinėmis ligomis, o dėl padidėjusio svorio pakitęs metabolizmas susilpnina jų imuninę sistemą. Tad, bet koks virusas ieško silpno organizmo, kuris tokią imuninę sistemą lengviau įveiks.

Nustatyta, kad net vakcina prieš gripą nutukusiems asmenims yra mažiau efektyvi. Todėl infekcijos pavojus nutukusiems, lėtinėmis ligomis sergantiems ir vyresnio amžiaus žmonėms visada išliks didelis. Kovos su COVID-19 liga patirtis rodo, kad nutukimas labai pasunkina ligos eigą ir padidina mirtingumo tikimybę. Jungtinės Karalystės duomenys rodo, kad nutukusieji turi 10 kartų didesnę tikimybę mirti nuo COVID-19 nei normalaus svorio asmenys. Manoma, kad taip yra dėl to, kad nutukę žmonės turi daugiau riebalų ląstelių su daugiau medžiagų, vadinamų ACE-2 receptoriais, kurių dėka virusas lengviau patenka į ląsteles. Todėl manoma, kad svorio numetimas labai sumažintų tikimybę sunkiai sirgti ar mirti nuo COVID-19. Kūno masę galima sumažinti ilgalaike mitybos korekcija ir fizinio krūvio didinimu.

Parengta pagal smlpc.lt, gydytojos dietologės dr. Rūtos Petereit medžiagą.