Sveikos mitybos ir maisto švaistymo mažinimas bei švediško stalo principo diegimo skatinimas
- Titulinis
- Veiklos sritys
- Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūra
- Sveikos mitybos ir maisto švaistymo mažinimas bei švediško stalo principo diegimo skat...
Kovo 19 dieną Kazimiero Paltaroko gimnazijoje vyko akcija, skirta Pasaulinei vandens dienai paminėti. Tai buvo diena, pilna žinių, kūrybos ir sveikų įpročių!
Per ilgąsias pertraukas moksleiviai buvo vaišinami gaiviu vandeniu su citrina. Tai ne tik numalšino troškulį, bet ir priminė, koks svarbus vanduo yra mūsų kasdieniam darbingumui ir gerai savijautai palaikyti.
Pradinių klasių mokiniai į šventę pažvelgė itin kūrybiškai – jie papuošė savo klasių duris vandens tematika. Be to, norinčiose klasėse buvo suorganizuotos nuotaikingos ir edukacinės viktorinos „Vanduo – gyvybės šaltinis“, kurių metu vaikai pasitikrino savo žinias apie šį gamtos turtą.
Šios akcijos iniciatorė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Sandra Alejūnienė
Nuoroda į gimnazijos svetainę: https://paltarokogimnazija.lt/lt/naujienos/renginiai/2026/03/pasaulines-vandens-dienos-minejimas-gimnazijoje-2026-03-23-10-45
Š. m. balandžio 22 d. Panevėžio lopšelyje-darželyje „Jūratė“ bendrojo ugdymo „Varliukų“ grupėje buvo pravestas užsiėmimas „Sveika mityba: sveikatos ir energijos šaltinis“. Užsiėmimo metu vaikai susipažino su sveikos mitybos principais, kas yra sveika mityba, kokios yra maisto grupės ir kokia jų nauda, ko reikėtų vengti ir kitais svarbiais aspektais susijusiais su sveika mityba.
Taip pat vaikai dalyvavo žaidimuose: „Ką aš valgau“ (apibūdinami maisto produktai, o vaikai turi atspėti), „Sveika ar nesveika“ (vaikai pakelia nykštį į viršų, jei tai sveikas maisto produktas ir nuleidžia nykštį žemyn, jei nesveikas maisto produktas), „Maisto detektyvas“ (apibūdinami maisto produktai, o vaikai turi atspėti), finalinė viktorina „Ką išmokome“ (vaikai atsako į klausimus kokios spalvos yra obuolys, ką geriau rinktis: vandenį ir limonadą ir kt. klausimai). O užsiėmimo pabaigoje buvo žiūrimi edukaciniai filmukai „Sveikos mitybos lėkštė“ ir „Sveika mityba vaikams“. Vaikai aktyviai dalyvavo užsiėmime.
Užsiėmimo metu vaikai ugdėsi pažinimo, socialinę, emocinę ir sveikos gyvensenos, komunikavimo kompetencijas, įgijo naujų žinių ir įgūdžių. Užsiėmimą vedė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Dovilė Mikalauskienė.
Balandžio 4 d. Panevėžio „Vilties“ progimnazijoje 8b klasės mokiniams buvo pravesta paskaita tema „Maisto švaistymas – opi šių dienų problema“.
Paskaitos metu mokiniai susipažino su pagrindinėmis maisto švaistymo priežastimis ir pasekmėmis aplinkai bei visuomenei. Taip pat buvo aptarti dažnai painiojami produktų galiojimo terminai – „Geriausias iki…“ ir „Tinka iki…“. Dauguma mokinių pripažino, kad šiuos užrašus dažnai supranta klaidingai ir dėl to išmeta dar vartoti tinkamą maistą.
Paskaitos pabaigoje, likus 20 minučių, mokiniai buvo suskirstyti į komandas ir dalyvavo interaktyviame žaidime, sukurtame pagal pabėgimo kambario principus. Žaidimo tikslas – kuo greičiau ir tiksliau įveikti penkis teminius lygius, susijusius su maisto švaistymo prevencija:
Mįslės apie maisto saugojimą – komandos turėjo įminti su maisto laikymu susijusias mįsles.
Teisingų faktų paieška – reikėjo atskirti, kurie faktai yra teisingi.
„Dingusių produktų byla“ – analizuojant situaciją, identifikuoti „dingusius“ maisto produktus.
„Virtuvės iššūkis“ – spręsti praktines užduotis, susijusias su maisto planavimu ir likučių panaudojimu.
„Misija – išsaugoti maistą!“ – kūrybinė užduotis, kaip sumažinti maisto švaistymą kasdieniame gyvenime.
Komanda, kuri greičiausiai ir tiksliausiai įveikė visus lygius, buvo paskelbta laimėtoja. Veikla ne tik pagilino žinias apie tvarius maisto vartojimo įpročius, bet ir skatino bendradarbiavimą, kritinį mąstymą bei kūrybiškumą. Paskaitą vedė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Jurgita Jakaitė-Gumbelevičienė.
Gegužės mėnesį Kazimiero Paltaroko gimnazijos 5d klasės mokiniai gilinosi į sveikos gyvensenos pagrindus. Gimnazijos sveikatos specialistė Sandra jiems vedė paskaitą-diskusiją „Sveikatai palanki mityba“.
Užsiėmimo metu penktokai aktyviai aptarė, kaip teisingas maisto pasirinkimas veikia jų energiją, koncentraciją ir bendrą savijautą. Buvo kalbama apie:
- Sveiką pietų lėkštę: koks maisto grupių santykis turėtų būti kasdieniuose patiekaluose.
- Užkandžių svarba: kaip rinktis maistingus užkandžius tarp pagrindinių valgymų, kad palaikytų energiją visą dieną.
- Vandens gėrimą: skysčių svarbą mokantis ir sportuojant.
Ši diskusija paskatino moksleivius kritiškai vertinti savo mitybos įpročius ir daryti sąmoningus sprendimus, kurie prisideda prie jų sveikatos ir sėkmės mokykloje.
Paskaitą vedė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Sandra Alejūnienė.